צפו: הניאו-נאצים מרימים ראש בגרמניה

מומחה גרמני בוחן את הפגנות הפתע של הניאו נאצים בחודשים האחרונים - באמצע הלילה, בבגדים שחורים ומסיכות. "הם מנסים למשוך את תשומת לבם של הצעירים, עם רעיון מיסטי על פיו אנחנו כבר מתים. לטענתם, המערכת הורגת אותנו –בעזרת השחורים, המוסלמים, והיהודים. אלו רעיונות גזעניים מגובים במסרים אפוקליפטיים"

פעילות התנועות הנאו-נאציות בגרמניה כבר מזמן אינה בגדר סוד, אבל בתקופה האחרונה נראה כי זו הרימה את ראשה המכוער והפכה גלויה הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונות שצילמו נאו-נאצים בחודשים האחרונים מתועדות צעדות לפידים שערכו ברחבי גרמניה, בעודם חובשים על פניהם מסיכות לבנות. כדי לקדם את המסר שביקשו להעביר, הוסיפו ברקע גם שיר שבו הם חוזרים על המשפט: "הרב-תרבותיות הורגת את גרמניה".

הפרופסור הג'ו פונקה, סוציאולוג מהאוניברסיטה החופשית בברלין שחוקר את עליית תנועות הימין בגרמניה, הסביר כי באופן זה מנסים הנאו-נאצים "למשוך את תשומת ליבם של הצעירים באופן מיסטי בטענה שהמערכת - זו שמבקשת לקבוע שוויון לשחורים, מוסלמים ויהודים - הורגת את הגרמנים".

אותה קבוצה שתיעודה הופץ מכנה עצמה "אנשי הנצח". חבריה פרצו לתודעה הציבורית בגרמניה במאי אשתקד, בצעדה שערכו נאו-נאצים בעיר בלזן שבמזרח המדינה. את הקשר בין הפעילים הם ערכו תחילה דרך האינטרנט ובאמצעות מסרונים, אך היום הם אחראים לפרסום שלטי חוצות בוטים נגד גורמי מרכז ושמאל ואת נבחרי הציבור מטעמם - שזכו לכינוי "רוצחי העם".

מלחמה ברוחות רפאים

בשלטים אחרים הם קוראים גם לפעולה - להרוס את חייהם של ה"דמוקרטים", תומכי הרב-תרבותיות. המומחים טוענים שהרטוריקה שלהם מסוכנת. "הם מתקיפים אנשים ומוסדות כבר עכשיו", טען פרופ' פונקה בפני כתבת CNN, "מלבד הגורמים האלה שהופכים אותם לקיצוניים, הם אינם בלתי-אלימים וכמובן , הם מקושרים לקבוצות אלימות".

הגופים שאמונים על שמירת החוק בגרמניה מסכימים עם הפרשנות - בשבועות האחרונים נערכו פשיטות לעשרות בתים של ניאו-נאצים, כדי למצוא סימנים ל"אנשי הנצח". לפני מספר שבועות פורסם שהממשל אוסר את פעילות הארגון בגלל ה"אידיאולוגיה ההרסנית שלו", אבל האיום לא חלף.

המאבק בקיצונים מייאש - "ארגון אחד הוצא מחוץ לחוק במדינה אחת, במדינות אחרות הם לא הוצאו מחוץ לחוק, אבל הם יכולים להמציא את עצמם מחדש",  מסביר פרופ' פונקה, "זה רעיון מאוד פשוט - עטה מסיכה על פניך והצג את הסכנה לאנשים, וההפגנות ממשיכות בחיים האמיתיים וברשת".

סרטי הוידאו של הקבוצה נצפו על ידי עשרות אלפי אנשים וכמעט כולם מסתיימים במסר המצמרר - 'החיים קצרים, הפוך אותם לחיי נצח'.