דיווח:רוסיה לא תספק טילים לסוריה

כלי התקשורת ברוסיה מדווחים על ביטול עסקת הענק לאספקת טילי הקרקע-אוויר S 300 לסוריה. בדיווח הרוסי נטען עוד כי הסיבה לביטול העסקה ששוויה מוערך ביותר מ-100 מיליון דולר הוא ביקור הנשיא פוטין בישראל השבוע

האם ביקור פוטין בישראל מניב פירות ראשונים? רוסיה הודיעה הבוקר שהיא משהה את חוזה אספקת טילי ה-S300 לסוריה, כך על פי דיווח של רשת הטלוויזיה הרוסית RT, שמצטטת מקור בכיר בתעשייה הצבאית הרוסית. הבכיר ציין שהטילים היו אמורים להגיע לסוריה במהלך השנה הנוכחית ובשנה הבאה, אבל, בתעשייה הצבאית הרוסית מודים כי "העסקה הוקפאה על ידי גורמים מלמעלה".

על פי פרסומים בעבר, רוסיה התחייבה לספק את הטילים לטווח ארוך בתמורה ל-105 מיליון דולרים. בקרמלין סירבו אמנם לאשר את המידע הזה, אבל בתקשורת הרוסית טוענים שביטול החוזה הוא תוצאה ישירה של הביקור הנשיאותי של פוטין בישראל במהלך השבוע האחרון. אחרים סבורים שסוריה הקורסת תתת שלטון אסד פשוט לא יכולה לעמוד בתנאי התשלום בעד הטילים.

ב-2010 רוסיה ביטלה עסקה דומה שנחתמה עם אירן. אז הגיע הביטול אחרי לחצים מוושינגטון לאכוף את האמברגו על ייצוא הנשק לטהרן. אבל הפעם, המצב שונה. "אנחנו לא שולחים ספינות מלחמה לסוריה, אנו מספקים להם נשק שמשמש להגנה בלבד, הנשקים האלה לא יעילים נגד אזרחים, אלא נגד צבאות זרים" אמר בעבר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. היום, האויב שמאיים על אסד, הם אזרחי המדינה שהוא מנהיג.

יש לציין, כי במלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה השכנה נהרגו כבר יותר מ-16,000 בני אדם, חלקם מנשק ארטילרי שמותאם ללחימה בין צבאות - ולא נגד אוכלוסיה אזרחית. במקור, טילי ה-S 300 הם טילים לטווח ארוך - טילי קרקע אוויר. אלה נועדו על פי דמשק להגן על המרחב האווירי שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק