כוננות באירופה: "פצצה מתקתקת"

ארגוני הביטחון והביון במערב טוענים שגבר ממוצא אירופי שהמיר את דתו לאיסלאם, סיים את הכשרתו על ידי אנשי אל קעידה בתימן ועכשיו הוא "מוכן לפעולה". הסיוט הגדול של המודיעין: אזרחותו האירופית והעובדה שאינו בא ממשפחת מהגרים מאפשרים לו לנוע בין מדינות ולארה"ב ללא צורך באישורים

כוננות באירופה (רויטרס)

אירופה על הכוונת: גבר נורווגי שקיבל הכשרה מאנשי ארגון אל-קעידה בתימן, ממתין לפקודות כדי לבצע פיגוע ברחבי אירופה. כך מדווחת סוכנות הידיעות AP, שקיבלה את המידע משלושה ארגוני ביטחון שונים במדינות.

התסריט שממנו חששו זמן רב במערב עלול להתממש. אזרח אירופי שקיבל על עצמו את האיסלאם הקיצוני, אבל עדיין יכול לעבור ממדינה למדינה ביבשת, וגם לארצות הברית, בלי צורך באישורים כלשהם.

על פי הדיווח של AP, אנשי המודיעין יודעים שהאיש במצב "מבצעי", כלומר הוא סיים את ההכשרה שלו ועכשיו הוא ממתין להוראות. אנשי סוכנויות המודיעין לא מוכנים לפרסם גם את שמו של הטרוריסט, נטול עבר פלילי.

החשוד המיר את דתו לאיסלאם ב-2008

"אנו מאמינים שהוא מבצעי ושהוא עומד לקבל את יעד הפיגוע", אמר איש סוכנות ביטחון אירופית. "מטרתו נמצאת קרוב לוודאי במערב".

בסוכנות מודיעין אירופית נוספת מאשרים את המידע ומוסיפים, "ממה שאנו מבינים, עדיין לא נבחרה מטרה". ארגוני ביטחון טוענים כבר מספר שנים שארגון אל-קעידה יוצר תאי טרור אירופים ומושך פעילים ממדינות מערביות.

במקרה הנוכחי, על פי סוכנות הידיעות האמריקנית, מדובר בגבר בן 30 שלא בא ממשפחת מהגרים. הוא המיר את דתו לאיסלאם ב-2008, וזמן קצר אחר כך החל להתעניין בצד הקיצוני של הדת, נסע לתימן וקיבל הדרכת טרור. על פי אנשי המודיעין, ההכשרה נמשכה מספר חודשים. חלק מהמומחים טוענים שהאיש שמוגדר "פצצה מתקתקת" עדיין נמצא בתימן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק