אובמה ופוטין לא הסכימו על החרפת העיצומים נגד סוריה

האלימות הקשה בסוריה נמשכת מזה 15 חודשים, אך גם בפגישת פסגה בין הנשיא אובמה לנשיא פוטין, לא נרשמה הסכמה על החרפת העיצומים נגד דמשק. השניים קראו להפסקה מיידית של האלימות והסכימו לשוב ולדון בנושא. אובמה ופוטין התייחסו בפגישתם גם לסוגיה האירנית: "עדיין יש זמן ומקום לדיפלומטיה"

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגשו אמש במקסיקו ודנו במשבר המתמשך בסוריה. הפגישה מהווה אומנם התחממות של היחסים, אחרי שבוע של מתיחות דיפלומטית, אך לא הושגה הסכמה בנוגע להחרפת העיצומים על דמשק.

שני הנשיאים נועדו בוועידת ה-G20 במקסיקו ושוחחו במשך שעתיים - זמן ארוך מהמתוכנן. בתום הפגישה פרסמו השניים הצהרה משותפת שקראה לשים סוף לאלימות בסוריה: "על מנת לעצור את שפיכות הדמים בסוריה, אנו קוראים להפסקה מיידית של האלימות ומביעים תמיכה מלאה במאמציו של שליח האו"ם והליגה הערבית קופי אנאן", נאמר בהצהרה.

"אנו מאוחדים באמונתנו בכך שלעם הסורי מגיעה הזדמנות לעצמאות וכי יש להם זכות לבחור באופן דמוקרטי את עתידם", הוסיפו. הנשיא אובמה הגיע לפגישה עם פוטין בתקווה לרכך את העמדה הרוסית הנוקשה, המתנגדת לסנקציות במועצת הביטחון. עם זאת, השניים לא הזכירו את שמו של אסד אפילו פעם אחת ולא ברור כמה תסייע הפגישה בקידום פתרונות חדשים בסוריה.

"מנקודת המבט שלי, הסכמנו על נושאים רבים בנושא סוריה", אמר פוטין בתום הפגישה והדגיש כי וושינגטון ומוסקבה ימשיכו בדיונים בנושא. השניים התייחסו גם לסוגיית הגרעין האירני ואמרו: "הסכמנו על כך שעדיין יש זמן ומקום לפתור את המשבר בצורה דיפלומטית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת