ארה"ב: חיילות דורשות תפקיד קרבי

האם בקרוב נראה נשים שנלחמות בשדות הקרב של צבא ארה"ב? אם תשאלו את ג'יין בולדווין ואלן הרינג, זה בהחלט אפשרי. שתי החיילות האמריקניות תובעות את משרד ההגנה ואת הצבא בשל מדיניות האוסרת על נשים לקחת חלק ביחידות קרביות. דובר משרד ההגנה: "מחויבים להסרת המחסומים"

קחו דוגמה מישראל? חיילת קרבית בצה"ל (AP)

מהפכה פמיניסטית בצבא ארה"ב? שתי חיילות אמריקניות תובעות את משרד ההגנה ואת הצבא, במטרה להפוך על פיה את המדיניות האוסרת על נשים לקחת חלק ביחידות קרביות.

התביעה, שהוגשה על ידי ג'יין בולדווין ואלן הרינג, מאשימה את הממשל האמריקני בהפרת הזכויות החוקתיות של הנשים, בכך שהוא מדיר אותן מתפקידים מסוימים על סמך מגדר בלבד. מדובר בפעם הראשונה שהוגשה תביעה השואפת לאתגר את מדיניות האיסור.

בולדווין והרינג טוענות כי המדיניות הנוכחית מגבילה את אפשרויות הקידום העומדות בפניהן, את ההכנסות שלהן - בהווה ובעתיד - ואף את תנאי הפרישה העתידיים שלהן.

"מעמידים את הנשים בסכנה"

"במקום לצרף את הנשים ליחידות קרביות, הצבא עוקף את האיסור ביודעין ובמתכוון על ידי 'הצמדתן' ליחידות אלה. על ידי כך מציב הצבא את הנשים בפני סכנה גדולה יותר מזו שעומדת בפני הגברים, מכיוון שנאסר עליהן לקבל אימונים בלחימה בנשק", נכתב בתביעה.

דובר משרד ההגנה האמריקני סירב להגיב ישירות לתביעה, אך לדבריו שר ההגנה פנטה מחויב לנושא: "פנטה בוחן הרחבה של התפקידים הפתוחים בפני נשים בצבא ארה"ב, דבר שניתן לראות בצעד האחרון שלו, שהוסיף אלפי תפקידים חדשים לנשים", אמר.

תחת השינויים שהנהיג פנטה, קצינות ימונו ליחידות קרביות מתחת לדרגת החטיבה. השינוי הזה יפתח כ-14,000 משרות חדשות לנשים בצבא, אך ישנן עדיין כ-250 אלף משרות שנותרו סגורות בפניהן. "המשרד נותר מחויב להסרת המחסומים המונעים מחיילים למצות את הפוטנציאל שלהם בהתבסס על היכולות של כל אדם, וללא מדיניות של הגבלה על סמך מגדר", הוסיף דובר משרד ההגנה.

פרופסור אלן קאפלין, מומחית למשפט מאוניברסיטת וירג'יניה חקרה במשך שנים את תפקידן של הנשים בצבא האמריקני וליוותה את שתי הנשים שהגישו את התביעה. "בכל מקום בארה"ב נאסר על המעסיקים להפלות על סמך מין, מלבד בצבא", היא אומרת. "עם המלחמות בעירק ובאפגניסטן אנו רואים נשים שלוחמות ומתות עבור המדינה שהם. כיצד אפשר להמשיך להצדיק את האפליה הזאת?", היא שואלת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת