יוון: הימין הפשיסטי נכנס לפרלמנט

באירופה טוענים שהבחירות היום ביוון הן הבחירות החשובות ביותר שנערכו במדינה מאז מלחמת העולם השניה, אבל זהו לא הדבר היחיד שמזכיר את המלחמה: מפלגת "השחר האדום", מפלגה ימנית קיצונית שהבטיחה "לנקות את רחובות הערים מזרים", זכתה ב-6 עד 8 אחוזים מקולות הבוחרים ונכנסה לפרלמנט לראשונה בתולדותיה

לא רק בצרפת - כי אם גם ביוון, נערכות הערב בחירות, בצל המשבר הכלכלי הקשה שפוקד את המדינה. על פי המדגמים הראשוניים שהתפרסמו הערב, ניכר כי מפלגת הימין הקיצונית, "השחר המוזהב", המתוארת לא אחת כמפלגה ניאו נאצית שחבריה לא מתביישים בדעותיהם האנטישמיות, הצליחה ככל הנראה להיכנס לפרלמנט לראשונה בתולדותיה. על פי תוצאות המדגם, המפלגה הימנית זכתה ב-6-8 אחוזים מקולות הבוחרים ביוון, הרבה יותר מאחוז החסימה שעומד על 3%.

המפלגות הוותיקות והמסורתיות שהרכיבו את הממשל בשלושים השנים האחרונות - מפלגות PASOK, המפלגה הדמוקרטית החדשה והחזית השמאלית הקיצונית - זכו ב 14- 20 אחוזים לכל אחת. שלוש המפלגות האלה ירכיבו ככל הנראה יחדיו את הקואליציה ביוון.

אחוזי התמיכה הנמוכים למפלגות הגדולות ואחוזי בחירה נמוכים יחסית לבחירות הקודמות, מתפרשות ביוון כהצבעת מחאה חד משמעית נגד תכניות הצנע שמוכתבות על ידי הבנק האירופאי וקרן המטבע הבינלאומית, תכניות שהועברו לתושבים היוונים באמצעות הממשל הקיים באתונה. הצנע ביוון משנה מצד לצד את החיים שלהם התרגלו האזרחים.

מפלגת הימין הקיצונית הבטיחה לפני הבחירות לנקות את הערים מהמהגרים, לנקות את הפשע מהגטאות ולסגור את גבולות המדינה. "אנחנו אומה נוצרית, אנחנו אירופים, אנחנו לא צריכים כאן את האסיאתים ואת המוסלמים הקיצונים - זה פשוט עד כדי כך", אמר דובר המפלגה ליאס פנאגיטאוס אחרי פרסום המדגמים.

על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, מנהיג המפלגה ניקולאס מיכאלוליסקוס נוהג להצדיע במועל יד וחובב סממנים פאשיסטים, בהם גם סמל המפלגה שדומה מאוד לצלב הקרס הנאצי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת