הלוחם החדש של חיל הים האמריקני: דג מרגל

צבא ארצות הברית חשף את הנשק החדש של חיל הים – דג ריגול רובוטי באורך מטר וחצי, המעוצב כדי להידמות לטונה כחולה. מכשיר הריגול החדש צפוי לשחות בשטחי אויב ולחפש מוקשים ימיים מבלי לעורר חשד. "מנסים לשחזר את מה שהטבע כבר עשה", הסביר אחד הקצינים בצוות הפיתוח

הכירו את הדג המרגל (יוטיוב)

חיל הים האמריקני עורך בימים אלה ניסויים באמצעי הטכנולוגי החדיש שלו, שנועד לשפר את יכולות החיל, לצמצם פגיעה בחיילים ולשדרג את יכולות המודיעין. לאור התקוות גדולות הייתם אולי מצפים שיהיה מדובר בצוללת מיוחדת או במכ"ם חדשני - אך בסך הכל מדובר בדג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדג החדש של חיל הים האמריקני הוא לא מסוג הדגים שתוכלו לרכוש ולשים באקווריום הביתי, מדובר במכונת ריגול משוכללת שנבנתה כך שתדמה בצורתה דג טונה כחול. אורכו של דג הריגול כמטר וחצי והוא צפוי להיכנס לפעילות מבצעית כבר בשנה הבאה.

הדג המרגל צפוי להיכנס לשטחי אויב ולדווח על תנועה של ספינות זרות, לחפש מוקשים בקרקעית הים ולבחון נזקים בדפנות הספינה - כל זאת מבלי לעורר את חשדם של גורמים עוינים, בזכות תנועות כמעט בלתי מורגשות לעומת כלים ימיים אחרים.

"משלבים אבולוציה במכשיר מכני", דג הריגול (יוטיוב)

"זהו ניסיון לקחת אלפי שנים של אבולוציה, שהפכו את היצורים החיים למושלמים, ולנסות לשלב את יכולותיהם בתוך מכשיר מכני", הסביר קפטן ג'רי לדמן, איש החיל שמוביל את הפרויקט. "היסוד ההנדסי שלפיו אנחנו פועלים הוא לשחזר את מה שהטבע כבר עשה".

"בפעם הראשונה שראיתי אותו במים הייתי בטוח שמדובר בדג אמיתי", הוסיף לדמן בחיוך. הדג המרגל מופעל באמצעות ג'ויסטיק, ממש כמו זה של משחקי מחשב ביתיים, אך ניתן גם לתכנת אותו לשחות במסלול מוגדר מראש תוך שהוא נושא עליו מצלמות וציוד צבאי.

אך הדג הוא לא הדמות היחידה בצי המרגלים הימיים של חיל הים האמריקני, שם עמלים גם על פיתוחה של "רוח הרפאים השחיינית". פעילותה של רוח הרפאים צפויה להיות מבצעית פחות מזה של הדג, ומטרתה העיקרית תהיה לספק ללוחמים האמריקניים מידע על גאות ושפל, על זרמים חריגים או על שינויים בתנאי מזג האוויר.