ארה"ב: כתב אישום נגד המתנדב שירה למוות בנער שחור

חודש וחצי לאחר שמתנדב המשמר האזרחי בפלורידה ירה למוות בנער שחור ולא חמוש, הלילה הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בגין רצח מדרגה שנייה. הפרשה עוררה סערה נרחבת בארה"ב בשבועות האחרונים וזכתה גם להתייחסות של הנשיא אובמה, שקרא למצות את החקירה. אביו של הנער: "הלב אינו שחור או לבן"

נורה למוות ברחוב. ארכיון (חדשות 2)

ארה"ב סוערת - כתב אישום בגין רצח מדרגה שנייה הוגש הלילה נגד ג'ורג' צימרמן, מתנדב המשמר האזרחי שירה למוות לפני כחודש וחצי בנער השחור טרייבון מרטין. תחילה הוחלט שלא לעצור או להאשים את צימרמן, אך ההחלטה גררה גל מחאות חסר תקדים בארה"ב והלילה חלה תפנית בגישת הרשויות.

הפרשה שהעירה את השד הגזעי בארה"ב החלה בסוף פברואר, אז התקבל דיווח על נער בן 17 שנורה למוות בעיירה סנפורד שבפלורידה, בשעה שלא היה חמוש ולבש קפוצ'ון. רק מספר ימים לאחר מכן, כשפורסמו הקלטות מוקד המשטרה מאותו הלילה, התקרית הכתה גלים ברחבי המדינה.

רבבות מפגינים השתתפו בשבועות האחרונים בעצרות רבות ברחבי ארה"ב, שכונו "מצעד מיליון הקפוצ'ונים" - התייחסות ללבושו של מרטין בליל הירי. המפגינים טענו כי צימרמן ירה בנער רק בגלל צבע עורו ובחירת הלבוש שלו. יותר משני מיליון אמריקנים חתמו על עצומה הקוראת לעצור את צימרמן. גם הנשיא אובמה התייחס לתקרית הירי ואמר כי "הכרחי לחלוטין לחקור את המקרה לעומק. אם היה לי בן, ודאי היה נראה כמו טרייבון".

"הלב אינו שחור או לבן"

ההתייחסות הנרחבת לאירוע בכלי התקשורת בארה"ב הביאה את הוריו של צימרמן, בן ה-28, להודיע כי הם חוששים לחייו. לשוטרים סיפר היורה כי הנער תקף אותו והטיח את ראשו במדרכה, עד שלא נותרה לו ברירה אלא לירות. "רק לפני רגעים אחדים שוחחנו עם הוריו של טרייבון ועדכנו אותם על מעצרו של צימרמן", אמרה הלילה התובעת המיוחדת החוקרת את הפרשה. "לא הגענו להחלטה על הגשת כתב האישום בקלות ראש", הוסיפה.

ביום ראשון האחרון השיק צימרמן אתר אינטרנט ובו הוא פונה אל הגולשים בבקשה לתרומות שיסייעו לו לממן את הוצאות המשפט והמחייה שלו. עורך דינו כבר הבהיר כי צימרמן יטען לחפותו בבית המשפט. הוא הוסיף שבגלל "הרגשות העזים" בציבור סביב הפרשה, צימרמן יוחזק במעצר הגנתי.

"לפני 45 ימים, טרייבון מרטין נרצח", אמר הלילה המטיף האפרו-אמריקני המשפיע אל שרפטון, במסיבת עיתונאים שערך ביחד עם הוריו של הנער. "הלילה אמריקה יכולה אולי להתאחד ולומר שכשמדובר באובדן של חיים, יש לבחון רק את העובדות".

גם אביו של טרייבון נשא דברים במסיבת העיתונאים ואמר "תודה לך אלוהים. הלב אינו שחור או לבן - הוא אדום. אנחנו נמשיך ללכת באמונה. נצעד ונצעד עד שהדבר הנכון ייעשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת