כך הושפל רה"מ הטורקי ארדואן בביקור הממלכתי בטהרן

מאז תקרית הכיסא הנמוך של דני אילון, לא הושפל כך נציג טורקי רשמי במדינה זרה. ראש הממשלה ארדואן זכה לקבלת פנים צוננת בביקורו באירן, כולל דחייה ברגע האחרון של פגישתו עם אחמדינג'אד, איסור על עיתונאים טורקיים לסקר את המפגש וגם "היעלמותו" של דגל טורקיה מהחדר שבו התקיימה לבסוף הפגישה

הפגישה עם חמינאי (AP)

ככה לא מקבלים אורחים: הביקור הדיפלומטי של ראש ממשלת טורקיה באירן התנהל תוך רצף אירועים שחרגו מהכללים הדיפלומטיים. זה התחיל בדחיית הפגישה ברגע האחרון, המשך באופן הסיקור של הפגישה והסתיים בהיעדרותו ה"רועמת" של דגל טורקיה מהחדר בו נערכה, כך מדווחים כלי התקשורת בטורקיה.

רג'פ טאיפ ארדואן נפגש שלשום בטהרן עם המנהיג הרוחני האייתולה עלי חמינאי ועם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד. בשתי הפגישות הוצב לצד המנהיגים האירנים דגל אירן בלבד, ללא הדגל הטורקי לצדו כמתחייב על פי כללי הפרוטוקול הדיפלומטי. זאת ועוד, הפגישה סוקרה על ידי סוכנות הידיעות האירנית בלבד, מבלי שעיתונאים או צלמים טורקיים הורשו להיכנס אליה.

יתרה מזאת, במקור תוכננה להיערך הפגישה בין אחמדינג'אד לארדואן ביום רביעי, אבל האירנים דחו אותה ברגע האחרון בטענה ש"הנשיא האירני אינו חש בטוב".

על פי ההערכות, האירנים העניקו את קבלת הפנים הקרירה לראש הממשלה הטורקי משום שראו בו שליח של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שמטרתו להביא את טהרן בחזרה לשולחן הדיונים בנושא הגרעין. בין אם זה נכון ובין אם לא - נראה שגם הניסיונות לשפר את מצבה של אירן בעיני המערב - כשלו.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת