המעצמות לאירן: אפשרו כניסה לבסיס החשוד פרצ'ין

הודעת אירן על כוונתה לשוב למו"מ על המשך הפעילות במתקני הגרעין שברשותה לא התקבלה בעין יפה במערב, בעיקר נוכח העדויות שחשפו צילומי הלווין מהבסיס הצבאי בפרצ'ין אודות "ניקוי ראיות" לפעילות גרעינית. בהמשך למניעת ביקור הפקחים במקום, הציבו 6 מעצמות המערב דרישה: לאפשר כניסת פקחים לבסיס כתנאי להמשך המו"מ

הבסיס הצבאי בפרצ'ין. עדויות מרשיעות (גוגל ארת')

שש המעצמות דורשות מאירן לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר בבסיס הצבאי בפרצ'ין: בהודעה שפרסמו הנציגים מארצות הברית, סין, רוסיה, צרפת, גרמניה ובריטניה, נאמר כי ברצונם להיכנס למתקן הצבאי, שבו דווח על פעילות חשודה להסתרת ממצאים שמעידים על ניסויים בדרך לפעילות גרעינית.

במסגרת ההצהרה המשותפת, הביעו נציגי המעצמות צער על כוונת אירן להגביר את הפעילות להעשרת אורניום, שיכולה לשמש למטרות אזרחיות כפי שהאירנים טוענים, אך בהחלט עשויה לשמש גם למטרות צבאיות. על רקע הודעתה של אירן על כוונתה לשוב לשולחן המשא ומתן על המשך תכנית הגרעין שלה, מציבות המעצמות את הביקור כבסיס למשא ומתן. 

"אנו קוראים לאירן למלא את התחייבותיה ולהעניק גישה לפרצ'ין", נמסר בהודעה שמתייחסת למתקן הצבאי מדרום-מזרח לטהרן. כזכור, בביקור האחרון של הפקחים במדינה, מנעו הנציגים האירנים את הכניסה - מהלך שעורר את חשד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

בתגובה ראשונה להודעת המעצמות, אמר שגריר אירן בצרפת כי טהרן אופטימית לקראת סבב שיחות חדש עם שש המעצמות, אך הוסיף כי אירן לא תנהל משא ומתן על זכותה להעשיר אורניום. השגריר עלי אהני הוסיף ואמר כי "טהרן מוכנה להכניס פקחים בינלאומיים לאתר הצבאי בפרצ'ין", שם על פי החשד אירן מפתחת את הנשק הגרעיני, אולם טען כי הוא "אינו מאמין שישראל תשגר מתקפה אווירית נגד הרפובליקה האיסלאמית בגלל ההשלכות שקשה לשער את תוצאותיהן באזור ובעולם כולו".

צילומי לווין חשפו: אירן העלימה ראיות לניסוי גרעיני

אמש דווח על עדות נוספת לכוונותיה הצבאיות של אירן בתכנית הגרעין. דיפלומטים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה מסרו כי תמונות לווין שהגיעו לידי אנשי הסוכנות מוכיחות כי אירן העלימה שרידים ועקבות במתקן הצבאי פרצ'ין, שהעידו על ניסוי גרעיני שבוצע במקום.

לטענת הדיפלומטים, ששוחחו בעילום שם עם סוכנות הידיעות AP, קיימת סבירות גבוהה שאכן ניסוי גרעיני נערך בבסיס פרצ'ין, וכי סימנים של כלי רכב על אדמתו מעידים על הניסיון לטשטש את "הראיות המפלילות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת