מצרים נרגשת: ארדואן מגיע לביקור היסטורי

בצל המתיחות בין טורקיה לישראל, מגיע היום ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן לביקור היסטורי במצרים. הציפיות גדולות בקהיר לקראת בואו של ארדואן, בעיקר בעקבות ההתפתחויות האחרונות באזורנו

ארדואן מגיע לביקור היסטורי (רויטרס)

"הכוכב העולה" של האזור מגיע לביקור: מצרים כולה נערכת הבוקר בחגיגיות לקראת הגעתו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, לביקור היסטורי במדינה. בקהיר ישימו ל-48 שעות את הצרות ובעיות הפנים בצד, על מנת להתמקד בפגישות ובחתימה על שורה של הסכמים בשלל תחומים עם ראש הממשלה הטורקי - שנחשב לראשון מזה 15 שנה שמבקר על אדמת מצרים. משדר מיוחד מביקורו של ארדואן במצרים, שיימשך יומיים, נעביר החל משעות הבוקר באתר האינטרנט של חדשות 2.

במצרים מצפים רבות לבואו של ארדואן, בעיקר בעקבות ההתפתחויות האחרונות באזורנו. ראש ממשלת טורקיה נמנה עם המנהיגים הראשונים בעולם שקראו להסתלקותו המיידית של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, ובחצי השנה מאז הביע פעמים רבות את תמיכתה של טורקיה בעם המצרי המתמודד עם בעיותיו. בתקשורת הערבית דיברו אמנם על "תחרות" בין שתי המדינות על תפקיד הפטרון של המזרח התיכון, אך גם המצרים מבינים היום כי נוכח פרשת הדרכים הניצבת בפני המדינה, ועליית כוחה של טורקיה - ניתן כבר לומר כי בימים אלו אנקרה היא שמכתיבה את הקצב באזור.

מצרים היא תחנתו הראשונה של ארדואן במסע אותו הגדירה לשכתו "מסע במדינות האביב הערבי". בתום הביקור במצרים הוא צפוי לבקר בלוב - ולהפוך למנהיג מדינה ראשון המבקר בטריפולי מאז נפילת משטר קדאפי. לאחר מכן ימשיך לתוניסיה - המדינה ממנה יצאה בשורת המהפכה, ולבסוף ישוב לאנקרה. כפי שדווח לראשונה באתר האינטרנט של חדשות 2, אם לא יהיו התפתחויות דרמטיות של הרגע האחרון, ארדואן אינו צפוי לבקר בסופו של דבר ברצועת עזה - כפי שאיים לעשות בימים האחרונים.

הברית החדשה באזור

לארדואן מתלווה פמלייה נרחבת של בכירים רמי דרג - ובהם שר החוץ דבוטולו, שר התעשייה, שר המסחר ושורה של אנשי עסקים וכלכלנים. במהלך הביקור הוא צפוי להיפגש עם ראש המועצה הצבאית העליונה במצרים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, ראש הממשלה עיסאם שרף, בכירים מצרים נוספים וכן אנשי עסקים מקומיים.

על פי דיווחים בכלי התקשורת בשתי המדינות, מטרת הביקור היא לחתום על שורה של הסכמי שיתוף פעולה ולהקים למעשה "ברית אסטרטגית, צבאית, דיפלומטית, מסחרית וכלכלית" בין המדינות. על פי דיווחים אחרים, במהלך הביקור תידון גם האפשרות ששתי המדינות יקיימו עד סוף השנה תרגיל צבאי משותף במי הים התיכון.

במהלך יומו הראשון של הביקור, צפוי ארדואן לשאת דברים באוניברסיטת קהיר - אותו המקום בו נשא נשיא ארצות הברית ברק אובמה את נאומו ההיסטורי על המצב במזרח התיכון ביוני 2009. במהלך הנאום, יציג ארדואן את חזונו באשר להתפתחויות האחרונות באזור. פרשנים בכירים בעולם הערבי רואים בביקור מהלך ראשון המבשר על כינונה של הברית החדשה באזור - אחרי שטורקיה בחרה להתנתק מסוריה. על רקע ההתפתחויות בזירה הטורקית והמצרית - יעקבו בישראל בדריכות אחר תוצאות הביקור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת