סוריה: כ-20 מפגינים נהרגו מאש כוחות הביטחון

המשתתפים באירועי "יום הזעם" בתום תפילות יום השישי ספגו שוב את נחת זרועם של שוטרי כוחות הביטחון של אסד. בהפגנה בעיר חומס נפתחה אש לעבר האזרחים שהפגינו, שגבתה את חייהם של 15 מהם. אדם נוסף נורה למוות בעיר חומס. נוסף על כך, נעצר פעיל אופוזיציה בכיר

המוני אזרחים סורים סיימו בצהריים את תפילות יום השישי במסגדים, ופנו לאירועי "יום הזעם" – הפגנות המחאה נגד שלטונו של בשאר אסד. כוחות הביטחון שנפרשו בכוחות מתוגברים בערי המדינה שוב ניסו לדכא ביד ברזל את ההפגנות, וקציר הדמים שגרמה האש שבה פתחו גבתה את חייהם, לפי דיווחים, של שישה בני אדם..

נוסף על כך, עצרה המשטרה הסורית את ריאד סיף, חבר הפרלמנט בדמשק לשעבר ואחד ממנהיגי האופוזיציה במדינה. בשבעת השבועות האחרונים שבהם משתוללת המחאה נגד אסד הוא מתח ביקורת נוקבת על הנשיא ועל האלימות הרבה שבה הוא נוקט בניסיון לשמור על כיסאו.

15 מבין האזרחים שנהרגו נורו בהפגנה בעיר חומס ואדם נוסף נורה למוות בעיר חמה. עד ראייה לירי בחומס, שהשתתף בהפגנה, סיפר לסוכנויות הידיעות: "שרנו סיסמאות של שלום ושלווה. אפילו אבן אחת לא נזרקה לעבר כוחות הביטחון", סיפר האיש. "השוטרים שהיו שם המתינו שנגיע לכיכר הראשית בעיר, וכשזה קרה – הם פתחו באש על המפגינים".

מעבירים כוחות שריון בלילה

בשעות הצהריים פורסם בכלי התקשורת של המפגינים כי "כוחות הצבא מונעים את תנועתם של התושבים, וכן אוסרים על היציאה לתפילה במסגדים".

ההערכה היא כי אסד החליט להוציא מספר יחידות צבא מן העיר - במסגרת ההיערכות להפגנות הצפויות היום. בין היתר, נשלח תגבור לפרברי דמשק - שמטרתו לבצע מעצרים עוד בטרם ייצאו המפגינים לרחובות. פרשננו אהוד יערי הציג אמש במהדורה המרכזית תמונות ראשונות של העברת כוחות שיריון באמצעות רכבות לילה - ולא על מובילים לאור יום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק