אל-ג'זירה "המחיזה" את המשא ומתן

רשת החדשות אל-ג'זירה חשפה את המסמכים הסודיים של המו"מ בין ישראל לפלסטינים ביוני 2008 ואף המחיזה את השיחות בין הצדדים. "ההצעה לא עומדת בדרישותינו אבל אני מעריכה אותה", אומרת במבטא ישראלי השחקנית שמשחקת את ציפי לבני. כך זה נראה

חשיפות "ויקיליקס - הגרסה הערבית" סיפקו לכולנו הצצה, שמידת אמינותה עדיין אינה ידועה, לתוך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. ברשת "אל-ג'זירה", שחשפה את אלפי המסמכים הסודיים, הגדילו לעשות ויצרו המחזה של שיחות השלום שהתנהלו ב-2008 בין שרת החוץ דאז ציפי לבני, נציגי הפלסטינים אבו עלא וסאיב עריקת, ומזכירת המדינה האמריקנית לשעבר, קונדוליזה רייס.

 "אנו מציעים שישראל תספח את כל ההתנחלויות בירושלים מלבד ג'בל אבו גנים. זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה שאנו מציעים הצעה כזו", אמר אבו עלא על פי הדיווח.

סאיב עריקאת אומר על פי השחזור, "עשינו כמיטב יכולתנו לכלול את מספר ההתנחלויות הגדול ביותר". ציפי לבני, בשמה של ישראל דוחה לאחר מכן את ההצעה הפלסטינית, למרות הוויתורים מרחיקי הלכת: "אני רוצה לומר שאני לא מקבלת את ההצעה הזו מפני שהיא לא עומדת בדרישותנו, אני מבינה שלא היה לכם קל להסכים עליה, אני באמת מעריכה אותה", אומרת השחקנית שמגלמת את לבני במבטא ישראלי בולט.

"אני חושבת שיש לנו טעם להמשיך", היא ממשיכה. באל-ג'זירה אמנם הפסיקו את ההמחזה כאן, אבל טוענים שגם תחת ממשל אובמה ובינימין נתניהו, הוויתורים המשיכו. בפגישה עם השליח ג'ורג' מיטשל בשנה שעברה, הנושאים ונותנים הפלסטינים ממשיכים ללחוץ על התפיסה שהונחה על השולחן לפני שנתיים. "אין לנו יותר מה לתת - נתנו הכל", מצוטט עריאקת.

המפות הסודיות של המו"מ נחשפות

רה"מ דאז אולמרט, לפי הדיווח ברשת "אל ג'זירה", פגש את יו"ר הרשות אבו מאזן באמצע 2008, והראה לו את המפה שזכתה לכינוי "מפת המפית", ובה פירוט הצעת חילופי השטחים בין ישראל לפלסטינים. לפי הפרסום, אבו מאזן לא הורשה להחזיק במפה ולכן נאלץ לשרטט אותה בחזרה לאולמרט - על מפית.

שתי המפות שנחשפו ב"אל ג'זירה" מראות את ההצעות באזור ירושלים, ואז בכל הארץ, כולל עזה. לפי ההצעה, ישראל תשמור על כל ההתנחלויות הגדולות בגדה - מעלה אדומים, אריאל, קדומים ועוד.

עיון במפת ההצעה באזור ירושלים, מראה שאולמרט הציע שגוש עציון יישאר בריבונות ישראלית, כמו גם גילה, שכונת הר חומה, מעלה אדומים, מישור אדומים, פסגות, בית חורון וגם הר אדר.

ממסמכים שפורסמו אמש, עולה כי השכונה היחידה לגביה היה ויכוח הייתה הר חומה, שהפלסטינים דרשו לקבלה בהסדר קבע. ההתנחלויות שאולמרט הציע לפנות, לפי המפה, הן בין השאר מיגרון, מעלה מכמש, נוקדים, כפר אלדד ועוד. לפי המפה, מספר המתנחלים שהיו עתידים להתפנות עומד על 56 אלף, לעומת 413 אלף שיישארו ביישוביהם.

אולמרט הציע גם "מעבר בטוח" לפלסטינים בין עזה לגדה. לגבי הר הבית והמקומות הקדושים, הציע אולמרט "ניהול ללא ריבונות" - ועדה משותפת למצרים, ירדן, ארה"ב, ישראל והפלסטינים - ללא ריבונות רשמית למדינה מסוימת. 

עוד לפני פגישת "מפת המפית", הציעו הפלסטינים ב-2008 מפה של חילוף מלא של 119 קילומטרים רבועים של שטח פלסטיני, עבור אותו השטח בצד הישראלי. ישראל, לפי ההצעה, תשאיר בידה אדמה מפותחת בלבה של הגדה המערבית, בעוד הפלסטינים יקבלו אזורים יחסית לא מפותחים.

הפלסטינים תוקפים את אל-ג'זירה

ברמאללה התקיימה מסיבת עיתונאים מיוחדת, בה מגיבים ראשי הממשל הפלסטיני לפרסום. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי באתר.

יאסר עבד-ראבו, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, אמר במסיבת העיתונאים כי "לא נוכל לאשש או להכחיש
שהמסמכים אותנטיים. בכוונתנו לבדוק את המסמכים שפרסמה אל-ג'זירה ולבחון את דיוקם. המהלך של אלג'זירה נועד לחקות את אתר ויקיליקס. יושרם העיתונאי של העורכים מוטל בספק. אל ג'זירה עושה לאבו מאזן את מה שישראל עשתה לערפאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק