אחמדינג'אד מגיב לויקיליקס: "שכנינו הם חברינו"

נשיא אירן מגיב לראשונה לחשיפת המסמכים באתר "ויקיליקס", וטוען שכל החשיפה היא שקרית. "אנחנו ידידים של המדינות השכנות", אמר אחמדינג'אד, "אין טעם לבזבז זמן על המסמכים האלה". בינתיים נמשך ביקורו של רה"מ הלבנוני חרירי בלבנון, שמתייצב לצד פטרונו האירני ואומר: "לבנון לא תיקח חלק במערכת שתרדוף את אירן"

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מגיב היום רשמית לחשיפת אתר "ויקיליקס", ואומר כי יחסיה של אירן עם שכנותיה - לא ייפגעו מהפרסומים.

כל העדכונים על חשיפת הסודות של "ויקיליקס"

"אנחנו ידידים של המדינות השכנות", אמר אחמדינג'אד במסיבת עיתונאים בטהרן. "לא תהיה לזה שום השפעה על היחסים עם מדינות האזור". הנשיא האירני הוסיף ואמר כי הפרסומים הם חלק ממלחמה פסיכולוגית שארה"ב מנהלת כדי להשיג מטרות פוליטיות, וציין: "אין טעם לבזבז זמן על המסמכים האלה".

בכל הקשור לגרעין האיראני, אחמדינג'אד טען שהוא לא מוכן לדון עם מעצמות העולם על העשרת האורניום, אך מוכן לדבר עם הקהילה הבינלאומית על מגעים דיפלומטים.

נשיא אירן התייחס גם לחיסול המדען האירני הבוקר בטהרן. "ממשלות המערב והמשטרה הציונית ביצעו את ההתנקשות", לדברי אחמדינג'אד, "הוריתי לגופי הביטחון לאתר את מבצעי הפשע במהירות המירבית".

אחד מחבריה של המפתיעים של אירן, ראש ממשלת לבנון סעד חרירי, מצא את עצמו בלב סערת וויקיליקס . ראש הממשלה הלבנוני, השוהה בביקור בטהרן, הודיע היום כי הוא מתנגד ללחץ הבינלאומי נגד אירן, זאת בתשובה לשאלות עיתונאים עך טענות שעלו בדיווחי "ויקיליקס" בהם נטען שממשלתו תגבה פעולה צבאית נגד אתרי הגרעין האירניים.

חרירי סולח על רצח האב?

בסופם של שלושת ימי ביקורו בטהרן, התייחס חרירי גם למסמכי "ויקיליקס" שחשפו את התבטאויותיו נגד אירן עוד ב-2006. "עירק לא הייתה הכרחית", צוטט אז ראש הממשלה הלבנוני, "אירן כן הכרחית. אתם צריכים להיות מוכנים ללכת עד הסוף", כשהמשמעות: כדי לעצור את אירן מהשגת פצצה גרעינית, במידה והניסיונות הדיפלומטיים יכשלו, האמריקנים צריכים לתקוף באירן.

חרירי הגיב לטענות היום ואמר: "לבנון לא תיקח חלק במערכת בינלאומית שתרדוף את אירן". ביקורו של חרירי באירן, התומכת הגדולה של ארגון החיזבאללה, נועד להקל על המתח שנוצר לקראת פרסום דו"ח ועדת האו"ם שיקבעו כי חיזבאללה עומד מאחורי רצח אביו. "אין ספק שממשלת אירן היא ידידותית, הממשל שלה הוא אח לממשל הלבנוני וכל מה שהוא רוצה הוא טובתה של לבנון", הוסיף חרירי היום.

האייתולות באירן, שגם עימם נפגש חרירי, המליצו לראש הממשלה הלבנוני להתקרב למנהיג חיזבאללה נסראללה כדי לשמור על יציבות. האייתולה עלי חמנאי אמר היום כי ההתנגדות (חיזבאללה) היא הגורם היחידי שמרתיע את ישראל וצריך לחזק את אותה ההתנגדות. "המשטר הציוני שואף לעבור את ביירות, את טריפולי ולכתר את סוריה - הדבר היחיד שעוצר אותו היא ההתנגדות", לדברי המנהיג השיעי.

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

כל הסודות מחשיפת מסמכי ויקיליקס

ויקיליקס: "חשש שנשק אמריקני הגיע מטורקיה לאירן"

כך רואה ארה"ב את מנהיגי ישראל

ויקיליקס: "סין תכננה מתקפה ממוחשבת על המערב"

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

פרופיל: מי אתה, ג'וליאן אסאנג'?