סדרת האנימציה המוסלמית שתביא שלום למזרח התיכון

מרבית האנימטורים במזרח התיכון מגייסים בדרך כלל את הכישרון שלהם למאמץ המלחמתי נגד ה"אויב הציוני". עכשיו, לשם שינוי, משודרת ברשתות הטלוויזיה הערביות סדרת הנפשה חדשה הקוראת לסובלנות ומתנגדת לקיצוניות. קבלו הצצה קטנה

הסבתות המצוירות הן שיביאו לסיום האיבה במזרח התיכון, לפחות זה מה שמקווה מוחמד סאאב האריב, יוצר סדרת אנימציה מדובאי.

במרכז התכנית "השכונה" ארבע נשים זקנות המתגוררות בנסיכות שבמפרץ הפרסי וחולמות להצליח בעיר הגדולה והמודרנית. "זו חגיגה לתרבות המוסלמית היפה וארוכת המסורת שלנו", מסביר האריב בגאווה את יצירתו.

לטענת האריב, העובדה שהדמויות מונפשות מאפשרת לו ללכת רחוק יותר עם החזון הוורוד שלו. "הסרטים המצוירים נותנים לך חופש רב יותר כיוון שהדמויות לא רציניות", הוא מנמק.

בקרוב על המרקע בישראל?

האריב, שמנסה להעביר מסר נחרץ נגד קיצוניות, משתמש בדמויות שלו כדי להדגיש את החשיבות שבחינוך. באחד הפרקים בוחרת אחת מהגיבורות, שאינה משכילה, לאמץ באדיקות יתרה את חוקי דת האיסלאם. "אנחנו מציגים את הדוגמאות הרעות שבקיצוניות דרך הדמות הזו", מציין האריב. אבל לא כולם בעולם המוסלמי משועשעים מהלהיט החדש.

"לרוע המזל, המסר לא תמיד עובר ואנשים חושבים אני מתקיף את הדת", מודה האריב. "אחת הדמויות אף הגיעה לעמוד הראשי של העיתונים. היוצר אף קיבל איומים רבים על חייו מגורמים קיצוניים, אבל לדבריו אלה רק חיזקו אותו.

עכשיו חולם האריב שהיצירה שלו תחצה גבולות ואולי אף תגיע לישראל. "אם היא תהפוך לבינלאומית זה יהיה הדובדבן שבקצפת", הוא מסכם.