דיווח: מנהיג דאע"ש אל בגדאדי חוסל מהאוויר

מספר כלי תקשורת באסיה ובמערב דיווחו שחיל האוויר של ארצות הברית חיסל את מנהיג דאע"ש בסוריה ביום ראשון האחרון. מקורו של הדיווח לא ברור וטרם התקבל אימות, אך נטען כי סוכנות ידיעות המקורבת לארגון אישרה את הפרטים

אל-בגדאדי, ארכיון

האם ארה"ב הצליחה "לגדוע את ראש הנחש"? הבוקר (שלישי) פורסמו במספר כלי תקשורת במערב ובאסיה דיווחים לפיהם אבו-בכר אל-בגדאדי, מנהיג ארגון דאע"ש, נהרג בתקיפה אווירית של הקואליציה בראשות ארה"ב. הדיווח נסמך על הודעה בסוכנות הידיעות "אל עמאק" המקורבת לארגון, בה נטען כי אל-בגדאדי "חוסל בתקיפת הקואליציה בא-רקה בסוריה ביום החמישי של הרמדאן". טרם התקבל אימות לידיעה על החיסול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין האתרים שציטטו את הדיווח המסויג: ה"מירור" הבריטי, העיתון הטורקי יניס פאק ומספר כלי תקשורת הודיים - בהם ההינדו טיימס. בפנטגון נשמעו בתקופה האחרונה מסויגים בהרבה בנוגע לגורלו של אל-בגדאדי: מספר בכירים אמרו לרשת CNN כי נבדקת האפשרות כי הוא נע בתזזיתיות כדי להימנע מהפצוות. "אין לנו סיבה להאמין שהוא לא בחיים, אך לא שמענו ממנו מאז סוף 2015", אמר השליח האמריקני המיוחד ברט מק'גורק שהתייחס להקלטות השמע שהמנהיג פרסם בעבר.

אל-בגדאדי הוא כינויו של מנהיג דאע"ש, ארגון הטרור שמטיל אימה על חלקים גדולים מעירק ומסוריה והשתלט על חלקים משתי המדינות בעקבות קריסת הממשלים המרכזיים במדינות אלו אחרי הפלישה האמריקנית לעירק ומלחמת האזרחים בסוריה. הארגון הטיל משטר איסלאמי נוקשה במיוחד על האזרחים - כולל הוצאות המוניות להורג. ב-2014 הוא נפצע באורח קשה בתקיפה אווירית אך המשיך לתפקד.

נפצע ב-2014 ושב לעמוד בראש הארגון (רויטרס)

לפני כחודש וחצי אישר ארגון הטרור, באיחור ניכר אחרי ההכרזה האמריקנית, כי סגן מפקד הארגון חוסל במהלך תקיפה אווירית בסוריה. כבר בסוף חודש מרס הכריז גורם ממשל אמריקני בכיר על החיסול של עבד א-רחמאן מוסטפא אל-קאדולי, הידוע גם בכינוי אבו עלאא אל-עפרי. אל-עפרי שימש גם כאחד המנהיגים הדתיים הבכירים בארגון המדינה האסלאמית.

ההודעה של ארגון הטרור על מותו של הבכיר, סגנו של אבו-בכר אל בגדאדי, פורסמה במסגרת נטילת אחריות לפיגוע שמוקדש לזכרו. על פי הדיווחים בארה"ב, החיסול בוצע כבר בסוף חודש פברואר.

מכה לארגון הטרור? (רויטרס)

על ראשו של אל-קאדולי היה פרס בסך שבעה מיליון דולרים, והוא התחיל את דרכו בעולם הטרור כבר ב-2004, אז הצטרף לאל קאעידה. בתחילת 2012 החליט לעבור לדאע"ש, זמן קצר לאחר שהשתחרר מהכלא.

גאנם איברהים, ירון שניידר, עמית ולדמן ואסף יחזקאלי השתתפו בהכנת הידיעה.