המורדים מאבדים שליטה בחאלב: "הקרב הכי חשוב"

המתקפות האוויריות המסיביות של הרוסים מסייעות לכוחות אסד לכבוש מחדש את העיר הגדולה במדינה בה שלטו המורדים מאז 2012, במה שיכול להיות המערכה שתסמן נקודת מפנה במלחמה כולה. "כוחות האופוזיציה מאבדים שטחים כל רגע, המצב ההומניטרי הופך לסיוט", אומר מנהל באחד מארגוני הסיוע

"הקרב הכי חשוב", הפצצות בסוריה (רויטרס)

ההתערבות הרוסית בסוריה הטתה את הכף לטובת משטר אסד, ואחרי כחמש שנות לחימה עקובות מדם מוצאים עצמם המורדים בקרב הישרדות, כשהם מאבדים עוד ועוד שטחים מדי יום. אחד המקומות האסטרטגיים שכנראה עומד ליפול לידי כוחות אסד הוא חאלב בצפון סוריה - העיר הגדולה במדינה - שאיבוד השליטה בה עשוי לסמן נקודת מפנה משמעותית במלחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ה"וושינגטון פוסט" מדווח כי מתקפה אווירית מסיבית של חיל האוויר הרוסי אתמול באזור חאלב סייעה לכוחות הנאמנים לאסד לנתק קו אספקה חיוני של המורדים והביאה לזרם פליטים חדש שמנסה להימלט לכיוון הגבול עם טורקיה.

התקיפות הבלתי פוסקות של הרוסים וכוחות אסד נגד המורדים בחאלב, על רקע כישלון שיחות השלום בג'נבה, מגבירות את החשש בקרב האופוזיציה בסוריה שאסד - בגיבוי מלא של מוסקבה - מעוניין יותר בהבטחת ניצחון צבאי מאשר במשא ומתן על הסדר.

אסד יחזיר השליטה בחאלב? (רויטרס)

אחרי יומיים של "ההתקפות האוויריות המסיביות ביותר", כפי שמגדירים המורדים הסורים את הפעולה הרוסית באזור חאלב, הצליחו כוחות אסד שלשום לנתק את נתיב האספקה המרכזי של המורדים מגבול טורקיה לחלקים בתוך חאלב שבהם הם שולטים.

אתמול כבשו כוחות אסד כמה כפרים נוספים באזור העיר, מה שהעלה את החשש בקרב המורדים שהדרך לכיתור מלא של חאלב קצרה. נפילת חאלב לידי משטר אסד תהווה מכה מכרעת למורדים, ששלטו ברוב העיר מאז 2012.

הסיוע האירני לאסד ובעיקר ההצטרפות של רוסיה למאמץ המלחמתי נגד המורדים - בטענה שהם פועלים נגד דאע"ש, סייעו לנשיא סוריה להפוך את הקערה על פיה ולהתחיל לקצור הישגים. רוב הכוחות שנלחמים למען משטר אסד בחאלב הם מיליציות של שיעים מעירק ואפגניסטן, לטענת המורדים שמאשימים גם את רוסיה שבניגוד להבטחותיה תקפה בעיקר את הכוחות המתונים הנלחמים באסד ולא את הארגונים האסלאמיים הקיצוניים ובכך הטתה את הכף.

הרוסים שינו את התמונה (רויטרס)

"כוחות האופוזיציה מאבדים שטחים כל רגע, המצב ההומניטרי הופך לסיוט", אמר מנהל של אחד מארגוני הסיוע בסוריה. "המון אנשים עוזבים את בתיהם. זה המצב הגרוע ביותר שראינו מאז תחילת המלחמה".

המורדים נשמעים מיואשים כשהם מתארים את ההפצצות הבלתי פוסקות של חיל האוויר הרוסי וטועני כי יותר מ-200 תקיפות בוצעו במהלך 24 השעות האחרונות בלבד.

"אנחנו נלחמים את הקרב הכי חשוב עד עכשיו, אנחנו נלחמים למנוע מצור של המשטר על חאלב", אמר דובר של אחד מארגוני המורדים. "בימים הקרובים הקרבות יחריפו, נמשיך להילחם עד אחרון האנשים ואנחנו מקויים שלא נאכזב את עמנו".