דאע"ש כובש בסוריה ומתקרב לגבול עם ישראל

פעילי דאע"ש הצליחו להשתלט על הכפרים מצפון לדרעא שבסוריה, 60 קילומטרים בלבד מהגבול עם ישראל. אסד מתקשה למנוע את התקדמותם ורק המורדים עומדים בדרכם לגולן. ארה"ב: חיסלנו יותר מ-10,000 לוחמים בקרבות

ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) ממשיך בהשתלטותו על שטחים נרחבים בסוריה - דבר שעלול לסכן בקרוב גם את ישראל: על פי הודעה שמפרסם היום (רביעי) הארגון, הצליחו אנשיו לכבוש את הכפרים שומרה ושיאחה, מצפון לדרעא. המשמעות: לראשונה מתקרבים פעילי דאע"ש לגבול עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בכפרים בכניסה למחוז חוראן שבסוריה, האזור הקרוב ביותר לגבול סוריה-ישראל שעליו הצליח דאע"ש להשתלט במסגרת המתקפה הצבאית האחרונה של הארגון בסוריה. בתמונות שמגיעות מאזור הקרבות, נראים המורדים כשהם מנסים להדוף את פעילי דאע"ש, שהגיעו לשטח הנמצא 60 קילומטרים בלבד מקוניטרה. המורדים מנגד טוענים כי דווקא הצליחו לעצור את התקדמות הארגון.

פעילי דאע"ש בסוריה (רויטרס)

עד כה נרשמו באזור דרעא ופרבריה נוכחות דלילה בלבד של תומכי ארגון הטרור הרצחני. מדובר היה בארגונים מקומיים בלבד שפעלו במקום, ולא "הדבר האמיתי". כעת הצליחו לוחמי המדינה האסלאמית להעמיק את אחיזתם בשטח, דבר שמהווה ניצחון אסטרטגי משמעותי בקרבות.

על פי הערכות, דאע"ש ממשיך להתקרב לגבול עם ישראל והכוח היחיד שיכול לבלום את התקדמותו לעבר הגולן הוא של המורדים, זאת מאחר ואסד מתקשה למנוע את פעילותם. ארגון הטרור מאיים כעת גם על מחוז סוידא, שבו חיים סורים ממוצא דרוזי.

 

במקביל נמשכים גם הקרבות בדרך לדמשק, שם המורדים ופעילי דאע"ש ממשיכים לסכן את שלטונו של הנשיא הסורי באשר אל-אסד. על פי הדיווחים מסוריה קיים חשש ממשי שהמדינה עלולה ליפול באופן סופי לידי המורדים, זאת לאחר שנים של מלחמת אזרחים ועשורים של שלטון של משפחת אסד.

בתוך כך, מדווח סגן מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן על שורה של הצלחות של הקואליציה הפועלת נגד ארגון הטרור. לדבריו בתשעת חודשי הלחימה הצליחו הכוחות לחסל יותר מ-10,000 לוחמים של המדינה האלאמית.

"ראינו הרבה אבידות בקרב דאע"ש מאז שהקואליציה התחילה לפעול בסוריה ועירק", אמר הבכיר האמריקני. "אמרנו שזה ייקח זמן, הכנו תכנית לשלוש שנים ואנחנו עכשיו תשעה חודשים לתוכה". לדבריו, לאבידות הרבות יהיו השלכות משמעותיות על הארגון.