מחלוקת של הרגע האחרון: "בלי משרד אסירים – לא תהיה אחדות"

בעוד כשלוש שעות צפויים נציגי פת"ח וחמאס להתכנס ברמאללה ולהכריז על ממשלת אחדות. אלא שנראה כי ברגע האחרון החליטו בחמאס לעשות שרירים ומאיימים כי אם יבוטל משרד האסירים בממשלה החדשה - יבוטל הפיוס. בפת"ח מיהרו להגיב: "מציבים מכשולים כמו ישראל". האם ההכרזה תצא לדרך?

מחלוקת ברגע האחרון. הנייה ואבו מאזן (חדשות 2)

רגע לפני ההכרזה על ממשלת אחדות פלסטינית בחמאס עושים שרירים. נציגי התנועה הודיעו כי לא יסכימו לפיוס אם הממשלה החדשה לא תכלול בתוכה שר ומשרד לענייני אסירים - כך דיווחה היום (ב') סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר חמאס, סמי אבו זוהרי, אמר ל"מען" כי התנועה הודיעה רשמית לפת"ח כי לא תצטרף לממשלה בתנאים האלה. "לא נסכים להכריז על ממשלת אחדות מבלי משרד או שר לענייני אסירים, ופת"ח כבר הודיע כי זו החלטה שלא ניתן לשנותה", טען.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר מוקדם יותר כי המשרד לענייני אסירים יוחלף בגוף עצמאי, זאת לאור אזהרות של גורמים שונים כי ארה"ב תפסיק את הזרמת הכספים לרשות הפלסטינית, אם המשרד לענייני אסירים לא יפוזר.

הפיוס יבוטל? ארכיון (רויטרס)

פת"ח: "מציבים מכשולים כמו ישראל"

בפת"ח לא נשארו חייבים וחילופי האשמות החלו להתנהל בין הצדדים באמצעות התקשורת. "אלו שרוצים להצטרף לממשלת האחדות מוזמנים, ומי שרוצה להשתמט ולהציב מכשולים בדרך, כמו אלו שישראל מניחה, שייקח אחריות להתנהגות שלו", השיב בכיר פת"ח עזאם אל-אחמד בריאיון לתחנת רדיו "אל-קודס" בעזה. 

ההכרזה על ממשלת האחדות הפלסטינית אמורה להתקיים היום בשעה 13:00 בצהריים ברמאללה. סוכנות הידיעות "מען" דיווחה מוקדם יותר, כי רשימת השרים שונתה כבר ארבע פעמים ביממה האחרונה. עם זאת, לאחר מספר שעות הושגה ככל הנראה הסכמה על הרשימה של הממשלה, שצפויה למנות תשעה שרים לפחות. האם המכשול האחרון ייפגע בהכרזה?

אם תצא ההכרזה אל הפועל כמתוכנן ישראל לא צפויה לנקוט, לפי שעה, באיומים או צעדי ענישה. ארה"ב וישראל משתפות פעולה מאחורי הקלעים ובעוד בוושינגטון כבר הבהירו, כי לא יכירו באופן מיידי בממשלת האחדות, בירושלים החליטו בינתיים לשמור על פרופיל נמוך.

בישראל ממתינים לראות כיצד יגיב העולם ובה בעת להתמקד במהלכי הסברה, שעיקרם להזהיר את הקהילה הבינלאומית מפני הממשלה החדשה ולהדגיש את בחירתו של אבו מאזן להפוך לשותף של ארגון טרור.