סוריה - יומן מלחמה: חוזרים לבתים הרוסים בחומס

אחרוני המורדים בחומס עזבו בהתאם להסכם הפסקת האש שם, והמשפחות שחזרו לבתיהן גילו שלא נשאר להם כמעט זכר. ועוד ביומן המלחמה: אם לא מספיקים למורדים הקרבות נגד צבא אסד, הם נדרשים להילחם בעוד גורם שמקשה עליהם להשיג את מטרתם – ארגון הטרור אל קאעידה

סוריה - יומן מלחמה: בקרבות סמוך לעיר א-רקה בצפון המדינה שיחרר אתמול "צבא סוריה החופשי" שמונה כפרים שסבלו מנחת זרועו של ארגון הטרור אל קעידה. על פי הדיווחים, אנשי אל קעידה בא-רקה, שהפכה מאחז ראשי עבורם, החלו לגבות מבתי עסק ומהתושבים מסים על מים, חשמל ושירותים נוספים, למרות תנאי המחיה הקשים. הם אף הוציאו להורג בימים האחרונים 15 מתושבי העיר בטענה כי עברו עבירות שונות על ההלכה האסלאמית. אחדים מהם נצלבו והוצבו בכיכר העיר במשך יומיים וביניהם כתב של רשת חדשות גדולה מטעם האופוזיציה הסורית. סיכום אירועי הדמים בסוריה - 10.5.2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עושה רושם שהמורדים המתונים מבינים את הסכנה הטמונה בהשתלטות אנשי ארגון אל קעידה על חלקים מסוריה, במטרה להפוך אותם ל"נסיכות אסלאמית", בדומה לאופן שבו פועל ארגון זה בעיראק.

בחודשים האחרונים מחוז א-רקה בצפון סוריה, סמוך לגבול עם טורקיה, הפך כולו כפוף לחבורות של אנשי אל קעידה שחלקם הגיעו מעיראק ואחרים הצטרפו ממדינות רחוקות יותר כמו מדינות המפרץ הפרסי, מרכז אסיה ואף צ'צ'ניה. עניין זה הופך את הלחימה בצפון סוריה סבוכה אף יותר עבור המורדים, שכן הוא מאלץ אותם לפצל את כוחותיהם כדי להתמודד עם שתי חזיתות - אחת מול כוחות אסד ואחרת מול כוחות האסלאם הקיצוני.

מלבד זאת, מגיעות היום תמונות של אחרוני המורדים העוזבים את חומס, בכפוף להסכם הפסקת האש עם המשטר. המחזה שליווה את עזיבת המורדים הוא חזרתם של תושבי העיר שנמלטו במהלך חודשי הלחימה וקיוו לשוב לבתיהם. אולם, עד מהרה התברר להם כי לא נשאר כמעט זכר לבתים שעזבו.

במקרה העגום של חומס סיום הלחימה אינו מלווה בתחושת הקלה מבחינת התושבים שנמלטו מהעיר אלא להיפך: דווקא עכשיו הם נחשפים לתוצאות הקשות של הקרב הממושך, שעימן הם יצטרכו להתמודד במשך זמן רב.