סוריה - יומן מלחמה: המורדים הסורים מזדהים עם המפגינים באוקראינה

סוף שבוע נוסף של מאבקים ומחאות עבר על סוריה. הפעם הפגינו נציגי האופוזיציה ושלחו מסר של הזדהות לאחיהם באוקראינה: "אחינו האוקראינים, אל תיכנעו לרוסים הפראים"

סוריה - יומן מלחמה: סוף שבוע נוסף של דמים עבר על סוריה, שנמצאת כבר 3 שנים במלחמת אזרחים קשה ומתמשכת. במהלכו, נרשמו כמה אירועים שמיצבו את המורדים הסורים בעמדת כוח מסוימת מול כוחות אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין הפצצה להפצצה המורדים מנסים לשפר את טווח האש. בתמונות שמגיעות בסוף השבוע ניתן לראות ירי תותחים למרחק רב, בין נקודות שבשליטת המורדים לעמדות של צבא אסד באזורים מיושבים. נראה כי הארטילריה הולכת וצוברת חשיבות כאמצעי לחימה עיקרי בידי המורדים, ככל שהם מצליחים להשיג תותחים ומשגרי רקטות חדישים ואף לשכלל אותם בעצמם.

בגזרות הלחימה השונות, על כל פנים, לא נרשמה התקדמות דרמטית בימים האחרונים. הקרב האינטנסיבי ביותר שבו מרכזים כוחות אסד והמורדים לוחמים רבים הוא הקרב על רצועת הגבול בין סוריה ללבנון, הרי קלמון, שמתנהל בעיקר סמוך לעיירה יברוד. ניסיונות של צבא אסד ושל חיזבאללה לכבוש את העיירה האסטרטגית בימים האחרונים נכשלו פעם אחר פעם והסבו קורבנות רבים, במיוחד לחיזבאללה - שבסוף השבוע דווח כי איבד עשרות אנשים נוספים ובהם כמה מפקדים.

אירוע נוסף וחשוב מבחינת המורדים התרחש בעיר חלב - שם התקיימה ביום שישי תפילה ייחודית וראשונה של המורדים במסגד הגדול של הח'ליפים מבית אומייה - מסגד מפואר שיסודותיו נבנו עוד במאה ה-8 לספירה ושניזוק כתוצאה מהלחימה במקום. באחרונה פינה צבא אסד את כוחותיו מקרבת המסגד והמורדים השתלטו עליו. הישג לא גדול מבחינת השטח שבו מדובר, אך בעל חשיבות דתית עצומה לכל המורדים של חלב.

הסורים מזדהים עם המפגינים באוקראינה: "אחים לצרה"

ולצד המאבקים המתמשכים - נמשכות גם המחאות: בהפגנות של יום השישי האחרון בסוריה, ניתן היה להבחין בגילויי הזדהות עם המורדים באוקראינה. במקומות שונים במדינה הונפו דגלי אוקראינה, לצד כרזות ובהן מסרי עידוד באנגלית.

"אחינו האוקראינים, אל תיכנעו לרוסים הפראים. המשיכו. סמכו על עצמכם ואל תישענו לעולם על הקהילה הבינלאומית", נכתב על כרזה בהפגנה בעיירה כפר נאבל במחוז אידליב, כביטוי לשותפות הגורל בין המורדים בסוריה ובאוקראינה נוכח פעולות הדיכוי הרוסיות בשני המקרים.