מחאה בערב הסעודית: עשרות נשים יפגינו נגד האיסור לנהוג ברכב

הנשים בממלכה הערבית מאסו בחוקים הדתיים האוסרים עליהן לשבת מאחורי ההגה. היום יערכו עשרות מהן הפגנה נגד החוק, כשינהגו לבד בשיירת מכוניות במספר ערים שונות. משרד הפנים הסעודי: מי שתיתפס תישא בתוצאות

אשה סעודית מאחורי ההגה (רויטרס)

עשרות נשים בערב הסעודית צפויות להפגין היום (שבת) ברחבי הממלכה כנגד האיסור המוטל עליהן לנהוג. במהלך ההפגנה צפויות הנשים לצאת בשיירת מכוניות כשהן יושבות מאחורי ההגה. בשלב זה עדיין לא ברור כמה נשים אכן ישתתפו במחאה, אך הרשויות בערב הסעודית כבר פרסמה הודעת אזהרה למשתתפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר משרד הפנים הסעודי הוציא במהלך השבוע הודעה הקוראת לנשים שלא לערוך את ההפגנה וכי מי שתיתפס נוהגת תשא בתוצאות. הדובר לא ציין מהם העונשים הצפויים למפגינות שייתפסו. בהודעה נכתב כי "נטפל בכל הפרה של החוק - לא משנה מי ישתתף בהפגנה, גברים או נשים".

לאחרונה הקמפיין למען נהיגת נשים תפס תאוצה ברחבי ערב הסעודית בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. כחלק מהקמפיין, נשים רבות תיעדו עצמן נוהגות לבד ברכב במספר ערים במדינה והעלו את הסרטון לרשת.

תומכי המאבק אמרו הבוקר כי עד כה בשתי תקריות בהן נשים נהגו הרשויות העלימו עין ולא עשו דבר ולכן נשים נוספות צפויות להצטרף. יש לציין כי בערב הסעודית אין חוק ממשי האוסר על נשים לנהוג. האיסור הנוכחי נובע מפרשנות של חוקים דתיים הטוענים כי לנשים אסור לתפעל כלי רכב לבדן.