דיווח: צבא מצרים פתח במבצע נגד הטרור בסיני

כלי תקשורת במצרים מדווחים כי המבצע המכונה "סופה במדבר", שתוכנן מזה זמן, יצא לדרך והוא צפוי להימשך 48 שעות. המטרה: מיגור קיני טרור בצפון ומרכז סיני. במקביל, נמשכים העימותים ברחובות קהיר בין תומכי ומתנגדי הנשיא המודח מורסי

בעוד העימותים ברחובות קהיר נמשכים, צבא מצרים פתח היום (ש') במבצע נגד הטרור בחצי האי סיני. כך מדווחים כלי תקשורת במצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעיתון אל-אהראם דווח כי המבצע, שתוכנן מזה זמן, זכה לכינוי: "סופה במדבר" והוא צפוי להימשך 48 שעות. מטרתה של הפעולה היא עצירתם של חמושים קיצוניים וחסימת בסיסיהם בהרים כדי לסיים את פעילות הטרור שמציפה את אזור צפון ומרכז סיני.

בינתיים נמשכים הדיווחים על מאות הרוגים מאש הצבא ברחובות קהיר. מוקדם יותר האשים שר החוץ המצרי מוחמד איבראהים את האחים המוסלמים בהצתת העימותים. במסיבת עיתונאים הכחיש השר את הדיווחים כי צבא מצרים פתח באש חיה והביא לקציר הדמים במדינה.

"המשבר חייב להסתיים"

לפי דיווח ברשת אל-ערבייה במסיבת העיתונאים הבטיח השר: "בקרוב נתמודד עם תומכיו של מורסי". לאור מחאתם של האחים המוסלמים על הכוונה להאשים את מורסי בהרג אסירים ואנשי כוחות ביטחון במדינה, הבהיר איבראהים הוסיף כי המהלכים בהם ינקטו יתבססו על החלטותיו של התובע הכללי.

"בעזרת אללה אנו מקווים כי המשבר יסתיים בצורה שלא תגרום לאבדות נוספות", אמר שר הפנים, "אבל זה חייב להסתיים". ביום חמישי האחרון הציבה הממשלה הזמנית אולטימטום לאחים המוסלמים וקראה להם להצטרף תוך 48 שעות להסכם פיוס פוליטי. אנו מקווים שהם יתעשתו ויצטרפו להליך הפוליטי", ציין בדבריו השר המצרי.

הוא הדגיש כי יש שיתוף פעולה מלא בין הצבא לכוחות הביטחון בפיזור ההפגנות. "נערכות עדיין פגישות כדי לקבוע את העיתוי המתאים להוציא אל הפועל את התוכנית, בהתאם לתלונות שהועברו אל התובע ע"י המפגינים בגין הפרת החוק".

תומכי מורסי זועמים על האישומים (רויטרס)

השר הוסיף כי הנשיא המודח מורסי, הצפוי לעמוד בפני אישומים של הרג, צפוי להיות מועבר אל אותו מתקן כליאה בו מוחזק גם הנשיא המודח מובארק.

האתר הרשמי של האחים המוסלמים מדווח כי יותר מ-200 בני אדם נהרגו וכ-4,500 נפצעו לפנות בוקר בקהיר, לאחר שלטענתם, כוחות הביטחון פתחו באש חיה לעבר הפגנה של תומכי הנשיא המודח מורסי. "הם לא יורים כדי לפצוע, הם יורים כדי להרוג", אמר דובר התנועה.

מצרים: "מקווים שהמשבר יסתיים" (רויטרס)

בתמונות ששודרו בכלי תקשורת במצרים נראים נפגעים רבים כשהם מובלים לבית חולים שדה שהוקם בסמוך למסגד בקהיר, שם שוהים תומכי מורסי מאז הודח על ידי הצבא. דובר האחים המוסלמים ג'האד אל-חדאד סיפר כי המשטרה החלה לירות גז מדמיע לעבר מפגינים סמוך למסגד לפנות בוקר, וזמן קצר לאחר מכן, לדבריו - החלו בירי של אש חיה.

"יורים כדי להרוג". המהומות במצרים (רויטרס)

"פתאום החלו להתעופף קליעים"

"מבעד לענני הגז פתאום החלו להתעופף קליעים", סיפר אחד המפגינים. "כוחות משטרה מיוחדים במדים שחורים ירו אש חיה. צלפים ירו מגג האוניברסיטה ומגג של בניינים סמוכים", הוסיף. מדיווחים שונים עולה כי קולות ירי עדיין נשמעים באזור המסגד. רופא מטעם האחים המוסלמים סיפר כי מרבית הגופות נורו בראשן. הרשויות במצרים מכחישות כי ירו באש חיה לעבר המפגינים וטוענים כי מספר ההרוגים הוא 21.

הממונה על קשרי החוץ באיחוד האירופי קתרין אשטון הביעה "צעד כבד" על מותם של המפגינים במצרים. "אני עוקבת אחר ההתפתחויות בדאגה רבה וקוראת לכל הצדדים לנהוג באיפוק ולהימנע מאלימות", אמרה.