דמשק: בית כנסת בן 2000 שנה נחרב במלחמת האזרחים

אחד מבתי הכנסת העתיקים בעולם נהרס על ידי כוחות המורדים. על פי משרד העתיקות של הממשל הסורי, אנשי המורדים שביצעו ביזה המונית במקום החריבו אותו לחלוטין

מלחמת האזרחים המתנהלת בסוריה בין כוחות המורדים לבין אנשי משטרו של הנשיא בשאר אסד ממשיכה לגבות מאות קורבנות מדי יום. אולם מתברר כי למלחמה השלכות נוספות כואבות לא פחות. סוכנות הידיעות "רויטרס" מציגה היום תמונות של בית כנסת בן 2000 שנים נחרב כתוצאה מהפגזות בלתי פוסקות ומביזה המונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית הכנסת העתיק הממוקם בשכונת ג'ואבר שבפרוורי דמשק, הוא רק אחד מעשרות אתרי מורשת עולמיים שנהרסו בעקבות הלחימה. השכונה ששימשה עד למאה ה-19 כלבה של הקהילה היהודית בדמשק, הפכה בחדש יולי האחרון לשדה קרב כאש המורדים התיישבו בה.

בסרטון חובבים המתעד את ההרס בבית הכנסת ניתן לצפות בכתובות בעברית וארכיטקטורה אופיינית למבנים היהודיים. רוב תשמישי הקדושה וכלי בית הכנסת נשדדו על ידי אלמונים שפשטו על המקום. מעמון עבדול קארים, המשמש כראש מחלקת העתיקות בממשל הסורי, מספר כי אנשי הקהילה היהודית ניסו להיכנס לבית הכנסת, אולם נבלמו על ידי אנשי האופוזיציה. לדבריו, המורדים בזזו ספר תורה עתיק שלא ניתן להעריך את שוויו, וכן כלי זהב ותמונות עתיקות שנשמרו במקום.

לדיווחים המגיעים מדמשק ניתן להוסיף גם את העיר חאלב שנפגעה אף היא באופן קשה בהפגזות. מבנים ומבצרים הקיימים בעיר מאז ימי הביניים הופצצו, כמו גם נמל העיר ושווקים עתיקי יומין. עדי ראייה סיפרו כי המבנים העתיקים הפכו לעיי חורבות. "כנסיות עתיקות, ומסגדים היסטוריים הפכו פשוט לאבק", הסביר עבדול קרים תוך שהוא מאשים את אנשי האופוזיציה הלוחמים במשטרו המתפורר של בשאר אסד.