ראש ממשלת לבנון התפטר

האם לבנון עומדת בפני עוד משבר פוליטי? ראש הממשלה הפרו-סורי נאג'יב מיקאתי הודיע על התפטרותו, בגלל מהלכים של חיזבאללה שהקשו עליו ליישם את מדיניותו. לא ברור האם ייערכו במדינה בחירות חדשות או שהפרלמנט יאפשר למפלגתו להציג מועמד חדש לראשות הממשלה והבחירות ייערכו בפרלמנט בלבד

התפטר. רה"מ מיקאתי (AP)

ראש ממשלת לבנון נאג'יב מיקאטי הודיע על התפטרותו לאחר שהפלג הפוליטי של ארגון חיזבאללה חסם את הקמתו של גוף ביקורת על הבחירות לפרלמנט ולאחר שדירבו להאריך את כהונתו של בכיר במערכת הביטחון בלבנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מודיע על התפטרותי מהממשלה", אמר מיקאתי במסיבת עיתונאים שנערכה במשרדו. עדיין לא ברור מי יחליף אותו בתפקידו. מיקאתי נכנס לתפקידו בתחילת 2011, לאחר נפילת הממשלה בראשותו של סעד חרירי.

מיקאתי נחשב כאיש פרו-סורי, והתפטרותו קשורה למלחמת האזרחים בסוריה. המצב בסוריה משפיע מאוד על המצב הפוליטי הרגיש בלבנון, כשפליטים סורים-סונים בורחים מסוריה ומערערים את המצב הדמוגרפי בלבנון, במדינה בה המפה הדמוגרפית המסובכת מרכיבה במידה רבה גם את המפה הפוליטית.

חיזבאללה: שחקן וטו בפוליטיקה הלבנונית

לא ברור עדיין מי ירש את תפקידו. אם נשיא לבנון אמיל לחוד יחליט לקיים בחירות חדשות לפרלמנט, ייתכן ואיש המחנה הפרו-מערבי ייבחר שוב לתפקיד, אך אם יוחלט לקיים הצבעה בפרלמנט על כינון ממשלה חדשה, ייתכן ומפלגתו של מיקאתי, "מחנה השמיני במרס", תמנה מועמד אחר במקומו שיזכה לאמון הפרלמנט ויוכל להקים ממשלה חדשה.

המצב הפוליטי בלבנון מדגיש שוב את היותה של חיזבאללה כשחקן וטו במערכת הפוליטית הלבנונית - ארגון שללא תמיכתו אי אפשר להקים ממשלה יציבה במדינה. הארגון החמוש שולט הלכה למעשה בדרום לבנון השיעית, והפלג הפוליטי שלו לוקח חלק גם בפרלמנט וגם בממשלה, באמצעות שני שרים. גם יו"ר הפרלמנט הלבנוני הוא איש חיזבאללה.