אבו-מאזן: "מקווה שאובמה ימשיך לקדם את השלום"

גם בעולם הערבי מגיבים לבחירתו של נשיא ארה"ב לכהונה שנייה. יו"ר הרשות הפלסטינית בירך את אובמה והביע תקווה שימשיך במאמציו להשיג הסכם. מנגד, קראו בחמאס ובג'יהאד לנשיא לשנות את המדיניות שלו המסייעת לישראל. גם נשיאי מצרים וטורקיה שלחו ברכות

זמן קצר לאחר נאום הניצחון הסוחף של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שנבחר לכהונה השנייה, גם בעולם הערבי מתחילים להגיב לבחירת העם האמריקני. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בירך הבוקר את הנשיא הנבחר, ובסוכנות הידיעות הפלסטינית דווח כי אבו מאבן הביע תקווה ש"אובמה ימשיך במאמציו להשגת שלום במזרח התיכון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סעיב עריקאת הביע תקווה שאובמה יסייע בהקמתה של מדינה פלסטינית, קרא לו לפעול לעצירת הבניה בהתנחלויות ולא לעצור את המהלך הפלסטיני באו"ם. "הפלסטינים לא יחזרו בהם מכוונתם לפנות לאו"ם החודש כדי לשדרג את מעמדם למעמד של מדינה משקיפה, החלטנו לא להמתין, שום דבר לא יעצור אותנו", הדגיש עריקאת.

בחמאס קראו הבוקר לאובמה לשנות את מדיניות החוץ שלו בכל הנוגע לסוגיה הפלסטינית ולעולם הערבי. "נדרש מממשל אובמה להעריך מחדש את המדיניות שלו באשר לסוגיה הפלסטינית", אמר אחד מדוברי הארגון, סאמי אבו זהרי לביטאון חמאס.

בארגון הג'יהאד האסלאמי הודיעו כי בחירתו של אובמה לא תסייע לפלסטינים בדבר. "לא יחול שום שינוי בעקבות בחירתו של אובמה", אמר אחד מדוברי הארגון בעזה חאלד אל-בטש. "אובמה פועל על פי אסטרטגיה ידועה - והיא הסיוע לכיבוש הישראלי. עליו לשנות אסטרטגיה זו".

נשיא מצרים: להגשים האינטרסים המשותפים

נשיא מצרים מוחמד מורסי פרסם הבוקר הודעה שבה בירך על בחירתו של אובמה. מורסי הביע תקווה כי "הנשיא האמריקני יפעל להגשמת האינטרסים המשותפים של העמים במצרים ובארצות הברית".

בתנועת האחים המוסלמים במצרים לא צופים שינוי גדול במדיניות האמריקנית בשל הבחירה המחודשת. "בהיעדר השפעה ישירה של אמריקה על האזור תוכל מצרים להוביל תהליך דמוקרטי באזור כולו", אמר עיסאם אל-עריין, בכיר בתנועה.

אובמה זכה הבוקר לברכות גם מנשיא טורקיה עבדאללה גול ומראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן. על פי הדיווחים בטורקיה, השניים שוחחו עם הנשיא האמריקני בטלפון ובירכו אותו.

הושיאר זיבארי, שר החוץ של עירק אמר בעקבות תוצאות הבחירות בארה"ב כי הוא סבור שמדיניות החוץ האמריקניות לא תשתנה, לאחר שהסתיימה המלחמה במדינתו.