המורדים תיעדו: "מל"טים אירניים בשמי סוריה"

היבט נוסף לסיוע שמגיש משטר האייתולות לבשאר אסד בדיכוי המרד בארצו: בסרטון שצולם על ידי לוחמי האופוזיציה תועד, לטענתם, כלי טיס לא מאויש מתוצרת הרפובליקה האיסלאמית שהועבר לשימוש חיל האוויר הסורי, כדי לתקוף את מעוזי המורדים. "בזכות הטכנולוגיה הזאת, התקיפות מדויקות יותר", הסבירו. צפו בתמונות

מל"ט אירני, ארכיון (חדשות 2)

המשטר באירן מספק מל"טים מתוצרתו לא רק לחיזבאללה, אלא גם - כך מתברר - לנאמניו של בשאר אסד, שמסייעים להם בניסיונותיהם לדכא את כוחות המורדים בסוריה. רשת CNN שידרה אמש תמונות שצולמו על ידי פעילי אופוזיציה מקומיים, שבהן תועדה פעילותם של כלי טיס אירניים בלתי מאוישים בשמי סוריה. לטענתם, הם שימשו את משטר אסד באיסוף מידע מודיעיני ובתקיפת מעוזי המורדים.

צפו: המורדים תיעדו מל"ט אירני בשמי סוריה:

"מדובר במל"טים שקל להבחין בהם מהקרקע", טענו המורדים. "הם סייעו לחיל האוויר הסורי להשיג פגיעות מדויקות יותר. מי שאשמה בכך זו אירן".

בפי המורדים הסוריים מכונים כלי הטיס האירניים "וויזוואזי". "זהו מל"ט קטן", אמר אחד הפעילים לרשת CNN. "ברגע שהוא מצלם את היעד לתקיפה, כל שנותר הוא להתפלל לשלום המטרה".

הדיווח האחרון בא על רקע טענותיהם של בכירים במשטר האירני כי בידיהם תמונות שצילם, לכאורה, המל"ט ששלח חיזבאללה בחודש שעבר לשמי ישראל. בטהרן התרברבו בשבוע החולף כי מדובר רק במל"ט אחד מתוך ארסנל רחב ממדים של כלי טיס מסוג זה, שלישראל אין יכולת לספק להם מענה הולם.

בספטמבר האחרון דיווחו כלי תקשורת ערביים כי מטוסי קרב אירניים מסייעים בדיכוי המרד בסוריה. זמן קצר אחר כך אישרו בטהרן כי משטר האייתולות אכן מגיש עזרה לאנשיו של בשאר אסד במלחמתם בכוחות האופוזיציה.