אירן: ביצענו ניסוי ב"מזל"ט מתאבד"

במסגרת התרגיל הצבאי הנרחב שעורכים האירנים שוגר לראשונה כלי טיס בלתי מאוייש בשם "יאסיר" שנועד להתפוצץ על מטרות ביבשה, באוויר ובים. מפקד כוחות היבשה של אירן הגדיר את הפיתוח בחדש כ"פצצה ניידת"

"פצצה ניידת", שיגור מזל"ט באירן (AP)

קאמיקזה - הגרסה אירנית: צבא אירן, שמקיים בימים האחרונים תמרונים נרחבים באזור המפרץ הפרסי, ערך היום (שבת) ניסוי בנשק חדש: מטוסים "מתאבדים" ללא טייס - כך מדווחים כלי תקשורת ברפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך תרגול במיצרי הורמוז האסטרטגיים, הציג חיל האוויר האירני את המזל"ט המתפוצץ, שנועד לפגוע במטרות ביבשה, באוויר ובים.

מפקד כוחות היבשה הגנרל אחמד ראזה פורדסטאן צוטט בכלי תקשורת באירן אומר כי מדובר ב"פצצה ניידת". הוא הסביר כי המזל"ט נועד לשאת חומר נפץ, לטוס לעבר מטרות ולהתרסק עליהן על מנת לגרום את הנזק הרב ביותר האפשרי תוך כדי שהוא אינו מסכן חיילים אירנים.

תמרון נרחב באזור המפרץ הפרסי (רויטרס)

הוגי הרעיון: הגנרלים של גרמניה הנאצית

הצגת המזל"ט החדש נערכה במהלך התמרון במיצרי הורמוז ולא בכדי. מדובר במעבר אסטרטגי חשוב ביותר, שדרכו עובר חלק ניכר מהנפט בעולם שמקורו במדינות המפרץ הפרסי. בעבר, איימה אירן שבמקרה של מלחמה היא תסגור את המיצרים.

ההמצאה האירנית לא חדשה והרעיון של מזל"ט מתפוצץ הוצג כבר בימי מלחמת העולם השנייה על ידי הנאצים. הצבא הגרמני פיתח אז את ה-V1 ואחריו את ה-V2, שהיו כלי טיס לא מאוישים שהונעו בידי רקטה, מולאו בחומר נפץ והוטסו על ידי הגרמנים לעבר ערי בריטניה.

מעל המטרות שלהן נגמר הדלק לכלי הטיס, שהיו בדיעבד טילי השיוט המבצעיים הראשונים בעולם. הם התרסקו, התפוצצו וגרמו הרס וחורבן בלונדון ובערים אחרות באי הבריטי מ-1944 ועד סוף המלחמה.

איום המזל"טים לא חדש לישראל ובעבר יורטו כלי טיס בלתי מיואשים ששיגרו חיזבאללה וחמאס. רק לפני שבועיים ערך חמאס מצעד צבאי ברחובות עזה לציון יום השנה ה-27 לייסודו וביצע טיסת ראווה של כלי טיס בלתי מאוייש מתוצרת עצמית.

המזל"ט שטס בשמי הרצועה הקפיץ את חיל האוויר, לאחר שזוהה במכ"מים. מטוסי קרב הוזנקו במהרה לאזור מחשש שמדובר בניסיון חדירה למרחב האווירי של ישראל - לצורך ביצוע פיגוע או איסוף מודיעין. האירוע הסתיים מבלי שנורתה אש על ידי המטוסים.