נאום הניצחון של מורסי: "נכבד את כל ההסכמים"

שעות לאחר ההודעה על זכייתו, פנה הערב איש "האחים המוסלמים" מוחמד מורסי, הנשיא החדש של מצרים, לעמו. "היום אני הנשיא של כל המצרים. ההמונים הצביעו והם צמאים, רעבים ועייפים. אבל לא עוד", פתח את הנאום המתון. "אנחנו נכבד את כל ההסכמים"

נאום הניצחון: מוחמד מורסי פנה הערב לראשונה בתפקידו החדש, נשיא מצרים, לעם המצרי. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור חי מהנאום.

"היום אני הנשיא של כל המצרים", אמר מורסי. "של כל הכפרים, העיירות והערים". לדבריו, "אני פונה אליכם ביום המיוחד הזה שאני הופך לנשיא של כל המצרים ואני אהיה בשביל כל המצרים. מצרים נמצאת בנפש ובלב שלנו. מצרים היא האומה שלנו וזה הזמן להתאחד ולהתחיל לעבוד קשה מאוד עבור צדק חברתי וכבוד". 

הוא המשיך בנאום צנוע יחסית, "יש לנו מחויבויות וזכויות. אני מוותר על כל זכות שאני זוכה לה, ומחויב למחויבויות שלי... המהפכה תמשיך עד שהיא תשיג את כל יעדיה. העם המצרי משתוקק לכך כבר שנים רבות אחרי סבל נורא. ההמונים הצביעו והם צמאים, רעבים ועייפים. אבל לא עוד. השינוי התחיל למען דברים טובים יותר שיגיעו. האומה סבלה מאוד אבל עכשיו הגיע הזמן לשנות את זה לטובה".

"אחיי ואחיותיי נתתם לי את אמונכם ועל כתפי מוטלת אחריות רבה", הוסיף הנשיא החדש. "אגיד לכולם שבעזרת אללה והרצון שלכם אני נבחרתי. אני קורא לכם לבנות את המדינה כישות אחת, מוסלמים ונוצרים כמו שאבותינו ייסדו את האומה שלנו. בעזרתכם נבנה מדינה מודרנית שמושתתת על סולידריות, פיתוח וביטחון הפנים שלנו. אנחנו נכבד את כל ההסכמים שנחתמו כמו שנכבד את זכויות האדם וחופש הביטוי ואת זכויות הילד, זכויות המשפחה וזכויות הנשים".

אובמה התקשר לברך את מורסי

נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר במהלך הערב לנשיא הנבחר ובירך אותו על זכייתו. "הנשיא הדגיש כי ארה"ב תמשיך לתמוך במעבר של מצרים לדמוקרטיה ותמשיך לעמוד מאחורי העם המצרי בשעה שהם מקיימים את הבטחת המהפכה", נאמר בהצהרת הבית הלבן בתום השיחה.

אובמה שוחח גם עם המועמד המפסיד, אחמד שפיק, וקרא לו לסייע לאחד את העם המצרי: "הנשיא הדגיש כי הוא מעוניין לעבוד בשיתוף פעולה עם הנשיא הנבחר ועם כל הקבוצות הפוליטיות במצרים, על מנת לקדם את האינטרסים המשותפים למצרים ולארה"ב".

בעוד שבכיכר תחריר שבקהיר וגם ברצועת עזה חוגגים המונים את זכייתו של איש "האחים המוסלמים" מוחמד מורסי במרוץ לנשיאות מצרים, סיפקו בירושלים ובוושינגטון תגובות פושרות על ההתפתחויות.

"ישראל מעריכה את התהליך הדמוקרטי במצרים ומכבדת את תוצאותיו", נמסר בהודעה מלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ישראל מצפה להמשך שיתוף הפעולה עם הממשל המצרי על בסיס הסכם השלום בין שתי המדינות, שהוא אינטרס של שני העמים ותורם ליציבות באזור".

מוחמד מורסי: מי הוא נשיא מצרים החדש?

דובר הבית הלבן ג'יי קרני מסר כי בממשל בוושינגטון "מברכים את העם המצרי על אבן הדרך החשובה שהוא צלח בדרך לכינון דמוקרטיה" ואמר כי המצב במצרים הוא "עמוד התווך של הביטחון, השלום והיציבות באזור כולו". קרני קרא למורסי "לנצל את העיתוי ההיסטורי כדי לפעול למען אחדות לאומית במצרים ולכונן ממשלה חדשה", וכן קרא לו לקדם את השוויון למען הנשים, הקהילה הקופטית ומגזרים אחרים במדינה.

מי שגילה התלהבות רבה מבחירתו של מורסי לנשיאות מצרים הוא מחמוד א-זהאר, בכיר חמאס - תנועת הבת של "האחים המוסלמים". הוא אמר כי זכייתו בבחירות היא "תבוסה לתומכי הנורמליזציה עם האויב הישראלי ומכה אנושה לשיתוף הפעולה הביטחוני עמו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת