אנאן: "הפסקת האש מיושמת חלקית"

שליח האו"ם והליגה הערבית מעודד מהרגיעה בסוריה אך מבהיר: המשטר לא עמד בהתחייבותו להסיג את הצבא מהערים. במקביל צפויה מועצת הביטחון להצביע על הצעת החלטה הקוראת לשלוח משקיפים לסוריה, שיפקחו על יישום ההסכם

"הפסקת האש מיושמת חלקית". ארכיון (AP)

הפסקת האש בסוריה מיושמת רק בחלקה - כך דיווח אמש שליח האו"ם והליגה הערבית קופי אנאן לחברות מועצת הביטחון. לדבריו, עם תום יומה הראשון של הפסקת האש ניתן להבחין בירידה משמעותית בתקריות האלימות במדינה. עם זאת, הדגיש, משטר אסד טרם הסיג את כוחותיו מהערים.

"אני מעודד מהדיווחים על כך שהמצב בסוריה רגוע יחסית ושהפסקת האלימות מחזיקה מעמד", אמר אנאן. "מה שקרה היום לא מהווה היענות מלאה מצד הממשל בדמשק. על כוחות הצבא הסורי לשוב לבסיסיהם מיד".

גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון התייחס להפסקת האש ואמר כי על אף שהמצב במדינה רגוע יותר, "העולם בוחן את המשטר בעין חשדנית, מאחר שלא קיים הבטחות רבות בעבר". עוד אמר באן כי "הפסקת האש שברירית מאוד. כל ירייה עלולה לגרום לקריסתה".

30 משקיפים יישלחו לסוריה

אנאן קרא לחברות מועצת הביטחון לאשר שליחת משקיפים לסוריה, במטרה לפקח אחר יישום הפסקת האש. חברות המועצה החלו לפעול במהירות על מנת למלא אחר בקשתו של אנאן. ארה"ב ניסחה טיוטת החלטה חדשה, עליה צפויות להצביע חברות המועצה במהלך היום.

על פי ההצעה, לסוריה יישלחו כבר בתחילת השבוע הבא 30 משקיפים. במקביל דורשת ההחלטה מסוריה להסיג את כוחות הצבא ממרכזי האוכלוסייה. בשלב זה לא ידוע האם רוסיה וסין יתמכו בהצעת ההחלטה, אך שגריר רוסיה באו"ם ויטלי צ'ורקין אמר מוקדם יותר כי "אם נוכל לשלוח 20 או 30 משקיפים בתחילת השבוע הבא - טוב מאוד".

על פי דיווחים שונים, בסוריה נהרגו אתמול 37 בני אדם. פעילי האופוזיציה קוראים לאזרחים לצאת למחאות ענק נגד המשטר בתום תפילות יום השישי במסגדים. ראש המועצה הלאומית הסורית אמר כי "בעוד שאנו קוראים לעם בסוריה למחות בעוצמה, אנו מבקשים מהם גם להיזהר, מכיוון שהמשטר לא יכבד את הרגיעה ויפתח באש".

"המשטר ביצע פשעים נגד האנושות"

גם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון התייחסה היום להפסקת האש בסוריה ואמרה כי "נטל ההוכחה נותר על הממשל בדמשק". קלינטון הדגישה כי הפסקת האש היא רק הצעד הראשון וכי בסופו של דבר ייאלץ הנשיא אסד לוותר על השלטון.

שר החוץ הצרפתי ז'ופה אמר בשולי ועידת שמונה המדינות המתועשות כי לצרפת ראיות על פשעים נגד האנושות שביצע המשטר בסוריה. לדבריו, המשטר אוסף את הראיות והוא עשוי להשתמש בהן בעתיד בפנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת