עשרות הרוגים במשחק כדורגל במצרים: אש חיה על אוהדים

במוקד משחקי המחזור ה-17 בליגה המצרית בכדורגל עמד המפגש בין קבוצות "אל-מסרי" ל"אל-אהלי", שהסתיים בתוצאה 3:1 ל"אל-מסרי". אוהדי הקבוצה לא הסתפקו בחגיגות, ירדו בהמוניהם למגרש - ורדפו את שחקני "אל-אהלי". המשטרה הגיבה בירי אש חיה, 75 בני אדם נהרגו ו-1,000 נפצעו. אחד השחקנים: "זה לא כדורגל, זו מלחמה". צפו

כוחות הביטחון מגיבים, הערב (חדשות 2)

בימים של חוסר ודאות במצרים, אפילו במגרש הכדורגל העניינים יוצאים מכלל שליטה: המשחק המרכזי של המחזור ה-17 בליגת העל המצרית, שהסתיים הערב בניצחונה של קבוצת "אל-מסרי" על "אל-אהלי" בפורט-סעיד, הסתיים במותם של עשרות בני אדם ובפציעתם של מאות, כשאלפים מאוהדי הקבוצה המנצחת ירדו למגרש והפכו את כר הדשא לזירת הקרב.
 

צפו בעימותים במגרש הכדורגל בפורט-סעיד, הערב

החגיגות הפכו עד מהרה לאנדרלמוסיה שלמה, כשהטלוויזיה המצרית המתעדת את המתרחש מתקשה לעמוד בקצב ההתרחשויות על המגרש. בתמונות נראים שחקני שתי הקבוצות נמלטים על נפשם לחדרי ההלבשה, בעוד שעשרות אוהדים מנסים לפגוע בשחקני "אל-אהלי".

כוחות הביטחון שהתפרסו על כר הדשא ניסו לשווא למנוע את התפרצות הזעם של האוהדים, שסירבו להתפנות. בשידורי הטלוויזיה נשמעו גם קולות ירי באש חיה. העימותים גלשו גם אל מחוץ לאצטדיון, ואש פרצה במתחם מחוצה לו. בין ההרוגים, על פי הדיווחים - גם שחקני קבוצת "אל-אהלי" ואנשי כוחות הביטחון.

 
תמונות ראשונות מחדר ההלבשה שהפך למחלקת טיפול נמרץ

עד כה נספרו בהתפרעות לפחות 75 הרוגים ו-1,000 פצועים. "עשרות פצועים מקבלים טיפול, ראיתי גם גופות הרוגים", סיפר מאמן השוערים של קבוצת "אל-אהלי", אחמד נאג'י. שחקן אחר סיפר: "זה לא כדורגל, זו מלחמה".

בעקבות האירועים בוטלו יתר משחקי המחזור ה-17 בליגה, והם לא ישוחקו עד להודעה חדשה, כפי שהודיע מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל במצרים. במקביל, ממשלת מצרים כי תקיים דיון חירום הלילה בעקבות האירועים האלימים במגרש הכדורגל. זאת ועוד, הורה התובע הכללי במדינה לפתוח בחקירה מיידית של הנסיבות שגרמו למותם של האוהדים והשחקנים. ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל טנטאווי הורה על שליחתם של מסוקים צבאיים למגרש בפורט-סעיד, על מנת לפנות את מאות הפצועים לבתי החולים.

בינתיים, היו כבר שמצאו אשמים בתקרית. ארגון "האחים המוסלמים" פרסם הערב הודעה בה מתח ביקורת חריפה על "צבא משטרו של הנשיא המודח מובארק", והטיל עליו את האחריות לאסון. יו"ר מועצת יחסי החוץ בפרלמנט המצרי, איש האחים המוסלמים עיסאם אל-עריאן הבטיח כי האירוע ייחקר עד תום.

מראות האלימות במגרשי הכדורגל במצרים הם עניין שכיח, במיוחד במפגשי הצמרת בין "אל-אהלי" ל"זמאלק". מדי שנה נפצעים עשרות בני אדם בעימותים בין האוהדים, ולעיתים גם נהרגים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת