העיתונאי הצרפתי נהרג בסוריה, אשתו ראתה הכל

ז'יל ז'יקייה הוא העיתונאי המערבי הראשון ששילם בחייו על עבודתו בסיקור המהומות נגד שלטונו של בשאר אסד. סרטון שצולם בשניות הראשונות של תקרית האש מתעד את רגעיו האחרונים של העיתונאי ואת הבהלה שאחזה ברעייתו, שהתלוותה אליו כצלמת, ומיררה בבכי כשראתה אותו ללא רוח חיים. צפו בתיעוד המצמרר

אתמול, כמעט במלאת שנה לפרוץ גל המהומות נגד שלטונו של בשאר אסד, נפל לראשונה עיתונאי זר קורבן לדיכוי האכזרי של האופוזיציה הסורית - בתקרית דמים בעיר חומס. בקטע וידאו מצמרר אותו שידרה היום רשת CNN,  תועדו השניות האחרונות לחייו של ז'יל ז'יקייה.

בתיעוד שלפניכם נראה העיתונאי, כתב רשת החדשות "פראנס 2", עומד יחד עם עיתונאים נוספים על גג בניין בעיר. זמן קצר אחר כך החלה הפגזה, ואיש CNN שעמד יחד עם ז'יקייה החליט לעזוב את הקבוצה.

במהלך חילופי האש נפגע הכתב הצרפתי, וחבריו מיהרו לפנות אותו לתוך מונית בעוד מדמם. אשתו, שהייתה הצלמת שעבדה עמו, נראית בתיעוד כשהיא אחוזת בהלה, מתבוננת ברכב ובעמיתה ופורצת בבכי ובזעקות שבר.

ארגון זכויות אדם בסוריה דיווח כי צוותי התקשורת נפגעו מפגז שנורה לעברם. פרט להרוג הצרפתי, נפצע גם עיתונאי הולנדי. בתקרית כולה נהרגו גם שבעה אזרחים סוריים ו-25 אחרים נפצעו.

הממשל הסורי דחה היום בתוקף את הטענות שהצבא הוא האחראי למותו של העיתונאי. "טרוריסטים ירו פגז לתוך קבוצת עיתונאים בעיר חומס, כתוצאה מכך נהרג עיתונאי מצרפת", נמסר בדיווח של סוכנות הידיעות הסורית.

פריז: "האחריות - על רשויות סוריה"

במולדתו של ז'יקייה קיבלו את הבשורה על מותו בזעם רב. החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, גינה את תקרית האש הקטלנית בחומס והבהיר כי מבחינת פריז, "האחריות על ביטחון העיתונאים הזרים בסוריה מוטלת על רשויות המדינה, שכן עבודתם מהווה מימוש זכות היסוד של חופש המידע".

האלימות בסוריה, שהופנתה גם כלפי משקיפי הליגה הערבית, הביאה להפסקת עבודתם - אחרי שנשלחו כדי להביא להביא לקץ שפיכות הדמים במדינה.

חבר לשעבר במשלחת המשקיעים סיפר כי חלק מבין עמיתיו כבר עזבו את סוריה ושבו למולדותיהם, ואילו אחרים צפויים לנהוג באותו האופן בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת