להיט בקהיר: כפכפי "מובארק בכלוב"

אם למישהו עוד היה ספק באשר לסלידה של העם המצרי מהנשיא המודח, כדאי שייסע לשוק בקהיר - שם יש להיט החדש בדוכנים: כפכפים ועליהם תמונות של מובארק ובניו בכלוב הנאשמים בבית המשפט. בעבור 6 שקלים, הלהיט הזה יהיה גם שלכם

הלהיט החדש: כפכפי מובארק (חדשות 2)

ברחוב המצרי חרצו מזמן את גורלו של הנשיא המודח חוסני מובארק, אך לגילויי השנאה והסלידה כלפיו אין סוף. הלהיט החדש בשווקים בבירה קהיר הוא לא פחות מאשר זוג כפכפים למכירה עם הדפסי תמונותיהם של הנשיא לשעבר בכלוב הנאשמים, יחד עם בניו גמאל ועלאא', וכן שר הפנים לשעבר חביב אל-עאדלי.

על פי דיווחי כלי התקשורת המצריים, מדובר בלהיט במיוחד בקרב משפחות הרוגי מהומות "מהפיכת הלוטוס" לפני כשנה במדינה. בני משפחה רבים הציגו השבוע את הכפכפים למכירה מחוץ לאולם אקדמיית המשטרה בקהיר, שם נמשך משפטם של ראשי המשטר הקודם. מחירם, אגב, הוא 10 לירות מצריות - 6 שקלים בלבד.

בינתיים, גובר הלחץ על מערכת המשפט המצרית לגזור עונש מוות על מובארק. השבוע דרש התובע הכללי להטיל על הנשיא המודח את העונש החמור ביותר בחוק - מוות בתלייה. בנוסף, הוא דרש עונש דומה גם לשר הפנים לשעבר חביב אל-עאדלי ושישה קציני ביטחון שפעלו תחתיו - באשמת הרג מפגינים במהלך אירועי 18 הימים של "מהפכת הלוטוס".

במהלך הדיון בבית המשפט, טען התובע הכללי כי גם אם מובארק לא היה שותף פעיל בפשע, הרי שהוא לא הנחה את אל-עאדלי להפסיק את הרג המפגינים לאחר שנודע לו על מותם של עשרות בני אדם ב-25 בינואר בסואץ, וכן בימים 26-28 בינואר. "למרות זאת הוא השאיר את אל-עאדלי בתפקידו", טען התובע הכללי. כזכור, אל-עאדלי פוטר על ידי מובארק בסוף חודש ינואר.

גם הבנים גמאל ועלאא בכלוב

מובארק. "רוצים עונש מוות" (רויטרס)
ובאשר לאל-עאדלי וסגניו, טען התובע הכללי כי הצליח להוכיח במשפט שהם הסכימו להתמודד על המפגינים בכל אמצעי", וזאת באמצעות עדותו של אחד מאנשי כוחות הביטחון. הדיון במשפט צפוי להתחדש מחר.

משפטו של מובארק נפתח בראשית חודש אוגוסט 2011. הוא הובל אל חרפתו על אלונקה, יחד עם שני בניו גמאל ועלאא והקשיב לאישומים המייחסת לו התביעה: הרג מפגינים, שחיתות וניצול מעמדו כנשיא, שחיתות בעסקת הגז עם ישראל והפקעת קרקעות שלא כדין.

הבנים גמאל ועלאא נאשמים בשחיתות ובניצול מעמדם בשלטון. העונש הצפוי להם על כל עבירה נע בין 5-15 שנות מאסר. מי שעלול לשלם גם הוא בחייו על פשעים שביצע בעודו בשלטון, הוא אל-עאדלי, הנאשם בפשעים נגד העם המצרי והוראה לפתוח באש על מפגינים. העונש הצפוי לו נע בין 15 שנות מאסר ועד עונש מוות בתלייה.

מיום המשפט הראשון דרש הרחוב המצרי למצות עד תום את הדין עם מובארק. רבים טוענים כי רק לאחר שיוצא להורג ומצרים תתנער מסממני המשטר הישן - היא תוכל לצאת לדרך חדשה. ביומון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי" התראיינו מספר תושבי קהיר, שאמרו כי הם מוכנים להרוג בידיהם את מובארק, אם בית המשפט לא יורה על כך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת